Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová novinářům řekla, že kontroly budou koordinovat krajští hygienici. "Minimálně jeden pracovník a jeden policista na okres budou kontrolovat osoby, které jsou dány do karantény či izolace," uvedla. V případě porušení karantény bude případ projednávat hygiena jako přestupek, případy nedodržení izolace projednají policisté jako možný trestný čin.

Policisté budou mít k dispozici vždy aktuální informace o karanténách, uvedla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že je budou využívat například i při silničních kontrolách, které aktuálně provádějí kvůli omezení pohybu mezi okresy. Podle Blatného může hrozba trestního stíhání přesvědčit k dodržování opatření i lidi, kteří vývoj epidemické situace "kazí většině", která se pravidly řídí.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Žáci prvního stupně by se mohli vrátit do škol 12. dubna. Nový PES zatím není

"Jsem rád, že jsme se dohodli s policií na společném postupu. Pomoc policistů zároveň částečně uleví krajským hygienickým stanicím, jejichž zaměstnanci jsou vytíženi trasováním a řešením nepříznivé epidemické situace," uvedl Blatný. Dohoda podle něj umožní efektivněji čelit epidemii. "Je důležité aktuálně platná protiepidemická opatření co nejdůsledněji dodržovat," doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví ani policie ale dohodu o předávání informací neprojednaly s ochránci osobních údajů. "Žádost o konzultaci jsme neobdrželi. Nicméně veřejné úřady mají možnost se kdykoli při přípravě, aplikaci a vynucování opatření obrátit na ÚOOÚ," sdělil mluvčí ÚOOÚ Tomáš Paták serveru Novinky.cz.

Výtky zabránily podobné dohodě

Podle serveru přitom loni na jaře výtky ÚOOÚ zabránily podobné dohodě o předávání dat o lidech v karanténě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Blatný oznámili minulý týden po jednání vlády, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Policie pak na twitteru tvrdila, že se spuštěním kontrol čeká mimo jiné právě na vyjádření ÚOOÚ.

Policisté tehdy uváděli, že čekají také na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví. Zajímali se mimo jiné o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Hamáček v pondělí uvedl, že policejní prezidium na zodpovězení klíčových otázek nadále čeká.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Blatný: Když se lidé o Velikonocích utrhnou, školy se otevřou jen na týden

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že s policií podepsalo dohodu o součinnosti při kontrolách, jejímž hlavním bodem je předávání informací. "Věřím, že díky ní ještě zlepšíme spolupráci mezi krajskými hygienickými stanicemi a policií," uvedla Svrčinová. Zaměstnanci hygienických stanic jsou podle ní velmi vytíženi. "Pokud se nyní mohou spolehnout na pomoc policie i v této oblasti, o to více času mohou věnovat například trasování či posuzování chorob z povolání," doplnila.