Německo spouští dočasné stacionární kontroly na hranici s Českem ještě dnes večer, mimo jiné na dálnici z Prahy do Drážďan. ČTK to v pondělí řekl mluvčí spolkové policie z ředitelství v saské Pirně. Kontroly se podle policie budou týkat i železničních spojů, především pak vlaků na trase z Prahy do Drážďan. „S kontrolami začneme ještě dnes. Začít mohou bezprostředně,“ řekl mluvčí dnes odpoledne.

Řidiči musí přinejmenším dnes počítat s kontrolami na dálnici A17, která v Sasku navazuje na českou dálnici D8 spojující Prahu s Drážďany. „Kontroly budou na prvním parkovišti za (krušnohorskými) tunely,“ řekl policejní mluvčí o odpočívadle Breitenau. Z pozdějšího policejního prohlášení vyplývá, že začátek kontrol na odpočívadle byl stanoven na 19:30.

Policejní kontrola na hranici se Slovenskem ve Strání 4. října
Kontroly u slovenských hranic pokračují. Policie za den zadržela 69 uprchlíků

Jak uvedlo ministerstvo, kontroly mohou být prodlouženy až o dva měsíce. Podobně už policisté hlídají na vybraných místech na německo-rakouské hranici. Německo teď hodlá o svých krocích zavést kontroly na hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem informovat Evropskou komisi. Podle německých médií donutily spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou k tomuto kroku obavy z průniku teroristů a izraelský konflikt.

Ministryně přitom ještě nedávno tuto variantu odmítala a tvrdila, že postačí zesílené hlídky, které auta zastavují při podezření z pašování lidí. Požadavky ministrů vnitra ze Saska a Braniborska na stacionární kontroly tak zřejmě vyslyšela až nyní. V posledních měsících několikrát argumentovala, že se domnívá, že rozšíření pevných kontrol by bylo neúčinné. Protože přesto pravidelně prodlužovala kontroly na hranicích s Rakouskem, Unie a AfD ji z tohoto rozporu opakovaně obvinily.

Mezi uprchlíky mohou být teroristé z Hamásu, míní policejní šéf

Policejní šéf Heiko Teggatz řekl deníku Welt, že chystané opatření je správné. „Z Blízkého východu se pravděpodobně valí další vlna uprchlíků směrem k Evropě a Německu a nemůžeme vyloučit, že mezi uprchlíky mohou být také teroristé z Hamásu nebo Hizballáhu,“ podotkl.

Stacionární kontroly by vznikly zřejmě jen na frekventovaných přechodech. I tak by znamenaly komplikaci pro tisíce Západočechů, kteří dojíždějí do Německa za prací. „Na namátkové kontroly jsme zvyklí. Policisté zastavují hlavně dodávky, velké zdržení to ale neznamená,“ komentoval nedávné posílení kontrol Miroslav ze Sokolovska, jeden z českých pendlerů.

Od začátku ledna do konce září požádalo v Německu poprvé o azyl 233 744 lidí, což je zhruba o 73 procent více než ve stejném období loňského roku.