„Toto nařízení je spíše formální, namířené naopak na ochranu fyzických osob vůči kominíkům pro případ, že by se něco stalo a vznikl by požár. Aby pak bylo jasně doložitelné, na čí straně se stala chyba. Preventivně však žádné takové kontroly neprovádíme,“ uvedl David Schön z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Pro klid duše

Razítko od kominíka o provedené kontrole spalinových cest je tak potřeba vlastně jen kvůli stavebnímu řízení nebo například při žádostech o kotlíkovou dotaci. A samozřejmě se „hodí“ v případě požáru. Pokud pojišťovně předchozí, maximálně rok starou kontrolu nedoložíte, těžko se dočkáte pojistného plnění.

Alena Schillerová (vpravo) a Jana Maláčová.
Vláda neschválila zvýšení životního minima, pro byla jen ČSSD

Podle zákona mají lidé povinnost pozvat si každý rok autorizovaného kominíka pro kontrolu spalinových cest jak u kotlů na pevná paliva, tak plynových. Tato povinnost je na rozdíl od fyzických osob vymáhána hlavně u právnických osob, tedy firem.

Hasiči nicméně radí, aby lidé nepodceňovali riziko a na kominíky nezapomínali. „Vymetat komín je třeba třikrát za rok a jednou ročně ho i stavebně zkontrolovat,“ podotýkají hasiči.

Nejvíc požárů vzniká přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezony bylo v Česku takových požárů 846 z celkových 965. Mezi další příčiny patří nevhodná konstrukce komína, vydrolené spáry či zazděný trám.

Ilustrační foto
Pojízdná prodejna na Vysočině nekončí. Za jednoho prodejce nastoupil další