Česká policie od té doby na hranicích se Slovenskem podle pondělních údajů zajistila 9292 lidí při nelegální migraci a 134 převaděčů. Podmínky pro vstup do ČR nesplnilo 2291 lidí, na Slovensko vrátila 3484 lidí.

Kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků
Nula běženců, syrská migrace zamrzla. Kontroly na hranicích budou i přes Vánoce

Rakušan řekl, že evidentně a prokazatelně se situace díky kontrolám především na východě republiky zlepšila. „Počet zachycených nelegálních migrantů se snižuje, a přestože situace na hranicích ještě není ideální, došlo prokazatelně k výraznému zlepšení. Proto budou kontroly od 27. prosince 2022 pouze namátkové,“ uvedl Rakušan.

Policisté při namátkovém výběru podle ministra uplatní své zkušenosti z posledních měsíců.

Mírnější a flexibilnější

Kontroly budou nově podle vnitra mírnější a flexibilnější. Sníží se proto i počty policistů, celníků a vojáků, kteří se na nich podílejí. Nadále bude možné místo 80 povolat nejvýše 40 vojáků, u celníků se počet snižuje z 30 na 20. „Celkový počet nasazených od počátku toho opatření klesl takřka o třetinu. Opatření tak nemá ani takový finanční dopad, jako měl v počátku zavedení,“ uvedl Rakušan.

Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes něj pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko.