„V průběhu celých prázdnin proběhne několik dopravně bezpečnostních akcí či opatření, které se budou zaměřovat na nejzávažnější a nejtragičtější příčiny dopravních nehod,“ řekl Zlý. Akce podle něj budou doplněné běžnou hlídkovou činností policie.

Nejtragičtější příčinou tragických nehod je nepřiměřená rychlost, připomněl ředitel. "Proto bude služba dopravní policie využívat všech dostupných prostředků, které jsou určené k měření rychlosti, a to jak ve vozidlech skrytého dohledu, tak ve vozidlech ve služebním provedení a také ručních měřících přístrojů," řekl Zlý. Nevěnování se řízení je pak podle něj příčinou zhruba pětiny ze všech dopravních nehod. Riziková je podle něj únava u řidičů, nedostatek tekutin nebo to, že jim například v kolonách dojdou pohonné hmoty.

Měření rychlosti. Ilustrační snímek
Změny silničních pravidel: Řídit bude možné už od 17 let, tresty se zpřísní

„Nejrizikovějšími dny je právě konec školního roku, tedy dnešní den a začátek prázdnin,“ řekl Zlý. Připomněl, že k cestám bude chtít velká část řidičů využít i státní svátky v příštím týdnu.

Do kontrol se podle Zlého zapojí nejen dopravní policisté, ale také policisté z pořádkové či cizinecké služby. Připravený bude i vrtulník Letecké služby Policie ČR, který bude monitorovat situaci, včetně případných přestupků.

Preventivní kontroly čekají i cyklisty a vodáky

Lucie Kostečková z odboru prevence policejního prezidia doplnila, že policie připravila i preventivní akce, například pro cyklisty nebo vodáky.

Policisté při dopravních kontrolách o loňských prázdninách zaznamenali téměř 79 tisíc přestupků, meziročně asi o 7000 více. Nejčastěji se přestupky týkaly překročení povolené rychlosti. Celkem o prázdninách v roce 2022 policie registrovala téměř 17 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 74 lidí.