Kontroly se na česko-slovenské hranici opakují po roce, loni je kvůli přílivu migrantů ČR zřídila koncem září a trvaly do začátku února. Podle Rakušana české rozhodnutí opětovně navazuje na kroky okolních států.

„Aby Česká republika nevytvořila pobídku pro migrační proudy, rozhodla o prodloužení ochrany hranice o dalších 20 dnů do 2. listopadu,“ řekl Rakušan.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

Náklady na kontroly od minulého týdne do 2. listopadu budou podle ministra vnitra činit 53,4 milionu korun. Od minulé středy do pondělí policie zkontrolovala 43 749 osob a při nelegální migraci odhalila 283 lidí, řekl Rakušan. Vstup na české území odepřeli policisté 234 osobám, ve 27 případech využila ČR readmisní opatření vůči Slovensku. Policisté také zadrželi 12 převaděčů, kterým sdělili obvinění z trestného činu, doplnil ministr.

Namátkové kontroly

Policie minulý týden oznámila, že na kontroly nasadí v úvodní fázi zhruba 130 policistů především z příhraničí a pomáhat jim budou příslušníci cizinecké policie a z dalších krajů. Soustředí se na vozidla vytipovaná podle zkušeností policistů s odhalováním převaděčů. Policie může zkontrolovat kohokoli, ministerstvo vnitra proto doporučuje, aby lidé poblíž státní hranice u sebe měli občanský průkaz nebo pas.

Ilustrační snímek
Do EU loni zamířilo 330 tisíc nelegálních migrantů. Dominuje balkánská trasa

Rakušan zopakoval, že Česko by samo o sobě opatření nepřijalo, protože situace kolem migrace byla pod kontrolou. „Rozhodnutí okolních států nás nicméně vedlo k preventivnímu rozhodnutí zavést namátkové kontroly,“ uvedl. Ty mají podle něj občany obtěžovat v co nejmenší míře.