Česko, Polsko a Rakousko zavedly kontroly na slovenské hranici na deset dnů. Cílem je omezit počet lidí, kteří se nelegálně dostávají na jejich území, odkud chtějí většinou zamířit dále na západ. Německo již kvůli obavám z nelegálně přicházejících migrantů začalo kontrolovat hranici s Českem a Polskem v minulých dnech. Dosluhující slovenská vláda oznámila, že od dnešního dne zavede na deset dnů kontroly na hranicích s Maďarskem.

Policie, zajištění dodávky s migranty, přechod Šance, Frýdecko-Místecko, 4. října 2023.
Kontroly u hranic se Slovenskem začaly. Policie zadržela dodávku plnou uprchlíků

Moravskoslezští policisté po zavedení kontrol zajistili 55 migrantů ze Sýrie. Šlo o dvě početnější skupiny, které byly v dodávkách, dvě menší skupiny v osobních automobilech a také migranty ve vlaku. Největší skupina čítala 26 lidí a policisté ji odhalili ve středu v podvečer v prostoru bývalého hraničního přechodu Mosty u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Do kontrol se v kraji podle dřívějších informací zapojilo osm desítek policistů.

Jihomoravští policisté už v úterý večer zachytili na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku zahraniční dodávku, ve které se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Od středy je v kraji nasazena stovka policistů.

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

Ve Zlínském kraji policisté dnes při namátkových kontrolách na hranicích se Slovenskem žádného nelegálního běžence ani převaděče nedopadli. ČTK to odpoledne řekla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Ve středu policisté v regionu zajistili 16 nelegálních syrských migrantů a zadrželi jednoho převaděče cizí státní příslušnosti. Dva běžence, kteří přicestovali ze Slovenska, dopadla policie při kontrole mezinárodního vlakového spoje v Horní Lidči na Vsetínsku. Dalších 14 běženců zajistila při kontrole dodávky v Žítkové na Uherskohradišťsku, spolu s nimi zadržela i převaděče.

Migrantů přibývá 

Kontroly se v Česku vrátily po roce. Loni koncem září ČR kvůli přílivu migrantů zřídila na slovenských hranicích stálé hraniční kontroly, opatření přetrvalo do začátku letošního února.

Podle středečního vyjádření vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) situace není jednoduchá a počty migrantů stoupají. I díky spolupráci s dalšími zeměmi jsou podle něho nicméně čísla výrazně nižší než před rokem. Loni do září ČR zachytila přes 10 tisíc migrantů, letos to nebyly ani 3000, řekl.