„Na toho Dolínka můj advokát připravuje a podá trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl dnes Konvička. Vyjádření Dolínka redakce zjišťuje, zatím se ho však nepodařilo získat.

Iniciativa Martina Konvičky (IMK) svolala na nedělní odpoledne před saúdskou ambasádu v Bubenči akci s názvem „s humorem do Mekky". Shromáždění se koná na den 15. výročí útoku teroristů ze skupiny Al-Káida na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Konvička k charakteru shromáždění uvedl, že tryzny k ničemu nejsou, neboť islamistům nejvíce vadí výsměch. „Tentokrát chceme výročí připomenout tím, že se vysmějeme viníkům," uvedl.

Místo akce pak zdůvodnil tím, že „Saúdská Arábie byla, je a nejspíš i bude hlavním sponzorem světového islamismu". Na shromáždění budou zveřejněny „velmi zajímavé skutečnosti o působení saúdských diplomatů v České republice", dodal.

Chybějící důvody

Magistrát shromáždění nezakázal ani přesto, že minulá akce IMK na Staroměstském náměstí, při níž vystupovali maskovaní muži převlečení za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní, je šetřena jako výtržnictví. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tehdy žádala potrestání magistrátního úředníka, který shromáždění povolil. Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly. Ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.

Konvička prostřednictvím svého advokáta Libora Nedorosta kvůli reakcím některých médií a státní správy na toto shromáždění podal trestní oznámení za šíření poplašné zprávy, neboť akce prý nevzbudila u kolemjdoucích paniku, jak tvrdily. Chystá rovněž žaloby na ochranu osobnosti vůči premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministru vnitra Milanu Chovancovi a senátorovi Hassanu Mezianovi (všichni ČSSD) kvůli vyjádřením, v nichž měli zpochybnit Konvičkovo duševní zdraví.

Čtěte také: Konvičkovci se sejdou u ambasády, byť podle magistrátu nemohou