Policisté z obvodního oddělení zajistili prostor nálezu a přivolali policejního technika. Ten místo zdokumentoval a poté začal z výkopu v hloubce zhruba 70 centimetrů vytahovat části žeber, prstů, obratlů, stehenních kostí i kloubů. Zkušený kriminalista vzal do rukou také krumpáč a prohledával další části výkopové jámy.

„Já vás budu muset, šéfe, ještě zaplatit,“ zažertoval majitel firmy, která obstarává výkopové práce. Policisté nemohli na místě určit, jak a kdy osoba zemřela. Někteří z kolem projíždějících lidí měli vysvětlení po ruce: „To je toho, vykopali jste na hřbitově mrtvolu,“ řekl cyklista, aniž sesedl z kola. „Musíme prověřit místo každého nálezu lidských ostatků,“ potvrdil Deníku jeden z policistů.

V zemině se začaly kromě kostí objevovat i kousky cihel a jiného stavebního materiálu. „Tady ta zemina je sem nasypaná. Je vidět, že zde byly prováděny již v minulosti výkopové práce,“ prohodil technik, který pečlivě zabalil všechny nalezené kosterní ostatky a z místa odjel. Podle bruntálské policejní mluvčí Lucie Zgarbové budou ostatky zaslány na expertizu. „Policejní technik na místě zajistil také hřeby a zbytky dřeva, které mohly být součástí rakve. Ostatky byly převezeny ke kriminalistické expertize. Spáchání násilného trestného činu zatím nic nenasvědčuje,“ vysvětlila.

Také znalec místní historie Vladimír Blucha míní, že kopáči narazili na starý hrob. „Bruntálská ulice nebývala tak široká a kolem kostela sv. Benedikta byl hřbitov, na němž byli pohřbíváni obyvatelé Kostelce. Hřbitov byl zrušen až v roce 1957. Pozůstatky zemřelých byly za úředního dozoru exhumovány. Na část plochy bývalého hřbitova byla položena vozovka silnice,“ řekl Blucha.

Kromě Čechů a Němců byli na hřbitově pohřbeni v roce 1945 váleční zajatci z Ruska, Srbska i Anglie, kteří zemřeli v Krnově při pochodu v kruté zimě.