Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru shrnul závěry středeční tiskové konference. "Po týdnu jsme opět vyhodnotili, jak se epidemie vyvíjí. Potvrzuje se, že jsme zastavili nekontrolované šíření nemoci. Vliv Velikonoc ale uvidíme až za týden. Společnost musí nadále myslet na tři hlavní principy: nošení roušky, bezpečnou vzdálenost a hygienu rukou. To je klíčové," konstatoval.  

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Vojtěch upozornil zejména na klesající podíl pozitivních případů k počtu provedených testů, který se v současnosti pohybuje okolo 4,6 procenta. "Řada států vykazuje v mezinárodním srovnání významně vyšší poměr pozitivních případů - například Rakousko (9,2 procenta), Velká Británie (29 procent) a Spojené státy (18,8 procenta)," uvedl ministr na twitteru. 

Kvůli zdravotním komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 již v Česku zemřelo přes 160 osob, celkem devíti z nich přitom bylo méně než 49 let. Zatím posledním případem úmrtí v této věkové kategorii se stal 44letý muž, který začátkem týdne zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. 

Těžká sezónní chřipka

"Když se objeví těžká chřipková epidemie, která tu byla třeba před dvěma lety, je tu určité procento lidí středního věku, kteří mají velmi těžké průběhy a na chorobu zemřou. A to se děje i v pandemii covid-19. Takže z pohledu aktuálního průběhu a smrtnosti bych řekl, že nepozorujeme nic dramatičtějšího než u těžké sezónní chřipky," uvedl pro server iRozhlas.cz ředitel VFN David Feltl.

Drtivou většinu z více než 160 úmrtí tvoří lidé starší 65 let, řada z nich navíc měla i další zdravotní komplikace. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na středeční tiskové konferenci zdůraznil, že mortalita nemoci covid-19 je v Česku stále velmi nízká. "V mezinárodním srovnání mortality je Česko i nadále na spodní straně peletonu," oznámil. 

Nákaza koronavirem byla v Česku poprvé odhalena 1. března, na konci stejného měsíce překročil počet nakažených hranici 3 300 osob. Ke konci dubna bude podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Česku asi deset tisíc pozitivně diagnostikovaných případů covid-19.