V posledních dnech denní přírůstky nově zjištěných případů výrazně nerostou, ale ani citelně neklesají. Ve čtvrtek testy potvrdily nákazu u 13 232 lidí. Je to o asi 2500 méně než ve středu, kdy byl zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie, a zhruba stejně jako minulý čtvrtek. 

Koronavirus v Česku - Ilustrační foto
ON-LINE: Hospitalizovaných přibývá. Opatření proti covidu potrvají ještě týdny

Podíl pozitivních testů na koronavirus je stále vysoký, drží se nad 30 procenty. Ve čtvrtek dosáhl 31,24 procenta a ve středu 34,59 procenta, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie. Laboratoře vyhodnotily v posledních třech dnech denně přes 42 tisíc testů.

Od začátku týdne zemřelo s koronavirem 870 pacientů, z toho 237 v úterý, dosud nejvíc za jediný den. Počty pacientů v nemocnicích stoupají, podle národního koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého je lůžkový systém enormně zatížen.

"Současně ale je nutno odpovědně konstatovat, že je nadále schopen absorbovat nárůst pacientů, který zatím je, ale za cenu dopadů nedostatku personálu na určité ukazatele kvality péče. Nikoli odborné, ale ostatní," uvedl dnes na tiskové konferenci. Nejvíc pacientů je v nemocnicích v Jihomoravském kraji, Moravskoslezském kraji a v Praze.

Stabilizovaná situace

Nejvíce se covid-19 v posledních dnech šířil na Vsetínsku, kde za posledních sedm dní přibylo téměř 1176 nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel, následuje Pelhřimovsko s 1159 případy. Víc než tisícovku nových případů za týden evidují i okresy Benešov, Písek, Rakovník a Semily. Nejnižší čísla v současnosti vykazuje Praha, kde připadá 382 pozitivně testovaných na sto tisíc obyvatel.

Pražská restaurace Hlučná Samota se stala populární díky návštěvě poslance Miroslava Kalouska (TOP 09), který si v zavřeném podniku dal pivo.
Káže vodu, pije pivo. Kalousek se stal po návštěvě restaurace terčem vtipů

Od března se v Česku koronavirem nakazilo 397 791 lidí, téměř 215 tisícz nich se vyléčilo. Aktuálně je v zemi 178 425 nakažených, většina z nich má mírný průběh.

Současná čísla vývoje epidemie covidu-19 podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) předvídají spíš pomalejší brzdění epidemie, které bude trvat nejméně celý listopad. "Situace je stabilizovaná, ale rozhodně není čas na nadměrný optimismus," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Rychlejší zbrždění je podle něj možné, ale vyžaduje snížení kontaktů, práci v maximální možné míře z domova a zodpovědné dodržování už přijatých protiepidemických opatření.