V sobotu se proti pátku mimo jiné zvýšilo zjednodušené reprodukční číslo z 1,2 na 1,22. Vedle toho opět mírně vzrostl průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak dál se snížil podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V sobotu jich bylo 52,8 procenta, o den dřív 53,5 procenta.

Očkovaní proti covidu. Ilustrační foto
Očkovací centra budou připravena. Obávají se ale nedostatku vakcín

Současná protikoronavirová opatření, která odpovídají pátému stupni, mají podle rozhodnutí vlády platit nejméně do 22. ledna. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v pátek uvedl, že denně přibývá kolem 3000 seniorů starších 65 let s covidem-19, zřejmě se nakazili kolem Vánoc. Zlepšení epidemické situace se podle něj očekává po 10. lednu, kdy by se měly začít projevovat přísnější restrikce platné od 27. prosince. V nemocnicích, které jsou nyní přetížené, se situace stabilizuje podle Duška nejdříve 15. ledna.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na nový typ koronaviru, místo něj počítá právě s podílem hospitalizovaných nezachycených v komunitě za posledních 14 dní. Další tři sledovaná kritéria jsou zjednodušené reprodukční číslo, počet nově pozitivních za posledních 14 dní a počet nově pozitivních lidí ve věku od 65 let v posledních dvou týdnech.

V sobotu přibylo 8406 případů covidu

Testy v sobotu v Česku potvrdily 8406 nových případů nákazy koronavirem, což je v tomto týdnu nejméně, ale zhruba o 3400 více než minulou sobotu. Od březnového počátku epidemie se v zemi nemocí covid-19 prokazatelně nakazilo 831 165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily. Aktivních případů nákazy je 160 546, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje z posledních dnů ale ministerstvo většinou ještě zpětně reviduje.

Vakcína firmy Moderna
Léková agentura doporučila registraci vakcíny Moderna. Chybí jen souhlas Komise

O víkendech a svátcích laboratoře provádí méně testů než v pracovní dny, takže je i méně prokázaných nákaz. V sobotu zpracovaly 20 894 PCR testů, tedy přibližně o 17 tisíc méně než v předchozí dny v týdnu. Proti sobotě v minulém týdnu však bylo testů zhruba o 7000 více.

Lidovci vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby kvůli zhoršující se situaci požádal okolní státy o pomoc, případně o vyslání zdravotníků. Ten to však odmítá. „Tady se jedná o absolutní neznalost systému, jak to funguje v České republice,“ řekl ČTK Babiš k lidovecké výzvě. Uvedl, že existuje základní dispečink lůžkové péče, který vykazuje, jaké má stát kapacity například pokud jde o přístroje nebo místa na jednotkách intenzivní péče.