U většiny lidí má nemoc mírný průběh. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na facebooku uvedl, že s covidem-19 je v nemocnici 119 lidí, z nich 24 potřebuje intenzivní péči. Ministerstvo zatím aktuálnější údaje nezveřejnilo.

Pořadatel kontroluje nasazené roušky u fanoušků
Ministerstvo vydalo opatření k nošení roušek. Povinné budou v MHD či nemocnicích

Za posledních sedm dní je nejhorší situace na Kolínsku, kde přibylo téměř 39 nakažených na sto tisíc obyvatel. Následuje Praha s více než 33 a Ždársko se zhruba 30 případy nákazy na sto tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní. Jediným regionem ČR, který je v tomto období bez jediného zaznamenaného případu, je Vsetínsko.

Počet nakažených v zemi nyní roste o 1000 za čtyři až pět dní, tedy přibližně stejně jako na jaře. V posledních dnech se zvýšil i podíl odhalených případů nákazy z celkového množství provedených testů. Od 27. července se držel pod pěti procenty, v pátek se ale zvýšil na 5,26 procenta, v sobotu byl jen těsně pod pěti procenty a v neděli se dostal nad šest procent. Pondělní počet provedených testů ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla v pondělí uvedl, že v Česku je 106 ohnisek nemoci. Lidé se nejčastěji nakazí v rodině, nákazu si přinesou například z dětského tábora, večírku, ale i chmelové brigády.

Testování na nemoc covid-19
V Česku je 106 ohnisek koronaviru. Nejčastěji se lidé nakazí v rodině

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem v zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.