Celkový počet úmrtí za celou dobu epidemie stoupl na 30.625. Jen za uplynulý týden zemřelo s covidem 61 lidí, přitom za celé září eviduje ministerstvo 45 obětí. Minulý pátek přibylo v Česku 4240 nakažených koronavirem, což bylo nejvíc za jeden den od poloviny dubna. V sobotu testy odhalily podle revidovaných údajů ministerstva dalších 2756 nákaz, což znamená nové víkendové maximum od konce března.

Dál se výrazně zvyšuje také počet nově nakažených za sedm dní na sto tisíc obyvatel. Takzvané incidenční číslo k dnešku stouplo ze 191 na 201. Tento ukazatel setrvale roste ve všech krajích, ve dvou ze 14 už přitom překonal hranici 300. Nejvyšší je s 310 případy v Moravskoslezském kraji, následuje Olomoucký kraj s 306 pozitivně testovanými za týden na sto tisíc obyvatel. Relativně nejlépe je na tom momentálně Karlovarský kraj s 68 případy.

Respirátory jsou od dnešního dne povinné i v uzavřeném pracovním kolektivu.
Respirátory na pracovišti či kratší karanténa. Začala platit nová opatření

Ačkoli počty nově nakažených se dostaly na úroveň z přelomu března a dubna, kdy v Česku doznívala zatím nejsilnější vlna epidemie, počet hospitalizovaných je nyní několikanásobně nižší. Koncem března bylo v nemocnicích přes 7500 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, zhruba osmkrát víc než teď. Ve vážném stavu byla tehdy téměř čtvrtina z nich, zatímco nyní vyžaduje intenzivní péči zhruba 15 procent hospitalizovaných. Souvisí to s očkováním a vysokým počtem obyvatel, kteří už covid prodělali, tvrdí odborníci.

Za celou dobu epidemie, tedy od začátku loňského března, bylo v Česku zaznamenáno víc než 1,73 milionu případů covidu-19. Naprostá většina nakažených se vyléčila a 30 625 lidí s koronavirem zemřelo.

Nová opatření proti covidu 

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, pokud od sebe nejsou dál než 1,5 metru. Zároveň se zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým. Místo současných dvou týdnů je možné opustit ji po sedmi dnech, podmínkou je ale negativní PCR test. Od listopadu budou mít preventivní testy na covid-19 hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, lidé s částečným či dokončeným očkováním a ti, kteří se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky.

Zároveň se od příštího týdne zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti - u PCR testů ze sedmi dnů na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Ilustrační snímek
Komplikace pro školy: Žáci bez očkování nemohou na praxe, museli by platit testy

Cílem vládních opatření je přesvědčit lidi k očkování. V posledních dnech se tempo očkování skutečně výrazně zrychluje. Za uplynulý den podali zdravotníci 4942 dávek vakcíny proti koronaviru, to je víc než dvojnásobek oproti předchozí neděli. Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v Česku podáno téměř 12,08 milionu dávek vakcín a přes 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno. To není ani 60 procent populace, ačkoliv v plánu bylo do konce léta naočkovat přinejmenším 70 procent. Skoro 116 tisíc lidí už dostalo posilující dávku vakcíny. Očkovat se mohou zájemci od 12 let.

Roste i počet provedených testů. V neděli jich laboratoře provedly skoro 42 tisíc, zhruba o 7600 víc než před týdnem. Současně se ale zvyšuje pozitivita testů. Například u preventivních a plošných testů, které tvoří drtivou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 1,4 procenta za předchozí neděli na 2,86 procenta, což je nejvíc od začátku března.