Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na sto tisíc obyvatel připadá nyní v Česku 791 případů za posledních sedm dní, předchozí den to bylo o 26 víc.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Ve všech krajích už je incidence nižší než 1000, nejvyšší zůstává na Vysočině, kde na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 983 nakažených. Naopak nejlépe je na tom s incidencí 392 Karlovarský kraj. K dnešku incidence klesla ve všech krajích kromě Libereckého, Ústeckého a Karlovarského.

Očkování proti covidu u dětí
PŘEHLEDNĚ: Očkování dětí začalo. Jak je to s vakcínou a co na to pediatři

Laboratoře v úterý provedly přibližně 109 tisíc testů, zhruba o 18 tisíc méně než před týdnem. Podle průběžných statistik se v úterý v mezitýdenním srovnání podíl pozitivních vzorků v případě preventivních testů zvýšil na 8,15 procenta, o týden dříve byl pod osmi procenty.

U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, pozitivita naopak mírně klesla na 33,72 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, potvrdily testy nákazu u 14,85 procenta lidí, před týdnem byla nepatrně nižší.

Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, se dál drží pod hodnotou jedna, aktuálně je 0,84, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. O den dříve bylo 0,83. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je 13 dní po sobě.

Nedostatek personálu v nemocnicích 

Nadále vysoká zůstává vytíženost nemocnic. V úterý počet hospitalizovaných klesl pod 6000, v mezitýdenním srovnání vyžadovalo nemocniční péči zhruba o tisícovku pacientů méně, oproti pondělí o necelé čtyři stovky míň. Nemocnice ale zpětně dohlašují stovky pacientů denně, v posledních týdnech si stěžují na nedostatek personálu, který by se staral o rostoucí počty nakažených covidem-19.

Znovu vznikala nová covidová oddělení, aby bylo dostatek lůžek pro všechny a na konci listopadu docházelo i k převozům mezi nemocnicemi, včetně transportů vrtulníkem. Některé nemocnice žádaly o pomoc dobrovolníky a zejména na Moravě pomáhá i armáda.

Otevřená restaurace v Teplicích.
Ministerstvo vydalo kvůli covidu doporučení na Vánoce. Obsahuje 11 bodů

Zdravotníci v úterý aplikovali 87 419 dávek vakcíny proti koronaviru, zhruba o 9000 méně než před týdnem. Více než 69 tisíc lidí si přišlo pro třetí, posilující dávku, naopak první očkování podstoupilo zhruba 5700 zájemců. Od začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku 14,56 milionu dávek, ukončené očkování má 6,5 milionu lidí.

Na očkování proti koronaviru už mají nárok i děti ve věku pět až 11 let. V neděli večer začala jejich registrace, v úterý do Česka dorazila první zásilka 300 tisíc dávek vakcíny pro děti. Rozvoz očkovacích látek do ordinací pediatrů a očkovacích center začne ve čtvrtek, řekl ČTK Martin Nesrsta z firmy Avenier, která distribuci vakcín zajišťuje. Některé nemocnice vakcíny už zvlášť obdržely v úterý.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo téměř 2,37 milionu lidí, z nich 34 813 zemřelo.