"Naším cílem je, aby pozitivní vzorky byly co nejvíce vyšetřovány touto metodou, protože ta nám odhalí, že tam je nějaká mutace. Ještě nevíme jaká, ale víme, že vzorek je něčím neobvyklý a případně pak může být poslán na sekvenaci," uvedl ministr.

Za takzvané diskriminační PCR dostane laboratoř 614 korun jako za běžné vyšetření, dalších 614 korun navíc za tuto metodu a 47 korun odběrové centrum za odběr. Sekvenace je podrobnější způsob vyšetření pozitivního vzorku, kdy se přečte jeho genetická informace. Dělá ji jen několik laboratoří v ČR nebo se posílají do Drážďan, trvá ale 20 až 30 dní. Srovnáním s mezinárodní databází pak určí, o jakou konkrétní mutaci se jedná.

Podle ministra je i přes výrazně se lepšící se epidemickou situaci v tuzemsku na místě obezřetnost. "Vidíme, co se děje v Británii, v Portugalsku, v Rusku i v jiných zemích, kde se situace zhoršuje zejména díky delta mutaci," uvedl.

Pětidenní karanténa

"Klíčové bude léto a návrat lidí z těch míst, kde riziko importu delta mutace může být. Proto jsou nastavená opatření, aby se lidé testovali, když jedou z těchto velmi rizikových zemí, aby při příjezdu absolvovali minimálně pětidenní karanténu," dodal. Více na to bude zejména na letišti podle něj dohlížet i cizinecká policie.

Do problematiky testování při návratu z rizikových zemí zasáhl minulý týden i soud. Zrušil část opatření, která nařizovala lidem podstoupit test na koronavirus ještě před návratem do ČR i v případě, že cestují individuální dopravou, například vlastním autem. Pro hromadné cestování tuto povinnost zachoval. V souladu s tímto rozhodnutím v pondělí pravidla ministerstvo upravilo.