Podle Hamáčka by pravidla vycestování měla fungovat s omezeními jako u vnitrostátního pohybu. "Když to zjednoduším: nebude možné si zajet do Drážďan na nákupy, ale pokud bude odůvodněný důvod k vycestování, tak to možné bude," uvedl. Podrobnosti bude štáb ještě řešit. Ministr chce, aby byl návrh co nejjednoznačnější.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

"Z našeho pohledu to rozhodně není rozvolnění pohybu, ale odstranění plošného zákazu," prohlásil Hamáček. "Velmi zpřísňujeme podmínky pro návrat," dodal. Policie bude každého evidovat a hygiena nařídí karanténu.

Návrh krizového štábu podle něj počítá také s novými pravidly pro takzvané pendlery. Nemuseli by pokaždé do karantény, ale museli by být všichni testováni. "To testování musí zajistit zaměstnavatel," uvedl ministr s tím, že testy musí provést akreditované laboratoře v cizině. Na hraničním přechodu se pak pracovník prokáže potvrzením. Pokud ho mít nebude, hned na hranicích rozhodne hygiena o jeho umístění do karantény. "My jsme k tomu přistoupili až teď, protože na počátku nebyla taková dostupnost testů," dodal.

Zákaz vstupů cizinců 

Nadále by měl platit zákaz vstupu cizinců do země i uzavření přechodů. Štáb ale podle Hamáčka plánuje sjednotit pravidla na různých hranicích. Nyní podle něj platí trochu jiný režim na česko-rakouských a česko-německých hranicích a trochu jiný na těch ostatních. Ani po 14. dubnu by se neměla vydávat víza.

Štáb také vládě navrhne, aby se mohla zastupitelstva scházet i kvůli běžnému chodu obce a krajů. Budou ale muset dodržet příslušná bezpečnostní opatření, řekl Hamáček.

Zatím do Velikonoční neděle 12. dubna trvá až na výjimky zákaz vycestování obyvatel České republiky stejně jako zákaz vstupu cizinců do Česka. První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.

Kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem potrvají do půlnoci pátku 24. dubna. O prodloužení vnitřní ochrany hranic o 20 dnů rozhodla minulou středu vláda.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník