Česko 5. března požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s koronavirem do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem bylo, že řada nemocnic nebyla podle ministerstva zdravotnictví schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Česko následně využilo pomoc Polska, kam byla převezena pacientka z Pardubického kraje.

Premiér Andrej Babiš
Zavření průmyslu na Velikonoce? Hlavní slovo bude mít tripartita, uvedl Babiš

"Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc. Ministerstvo zahraničních věcí stáhlo žádosti, které jsme měli zejména ve vztahu k Německu, Polsku a dalším," řekl Hamáček. Poděkoval zemím, které nabídly pomoc. "Aktuálně to vypadá, že bychom měli být schopni situaci zvládnout vlastními prostředky," uvedl vicepremiér.

Souhlas pacienta

Německo podle Hamáčka "drželo" místa v nemocnicích pro české pacienty do pátku. Ministerstvo zdravotnictví následně sdělilo, že vzhledem k aktuálnímu vývoji není nutné rezervaci prodlužovat.

Covidové oddělení nemocnice v Sokolově
Vědci varují před rozvolněním: Denní přírůstek musí nejdříve klesnout na 1400

O transportu do zahraničí rozhodoval ošetřující lékař. Pokud odeslal ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vložil do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistila dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získala souhlas pacienta s převozem. Vysílající nemocnice zajišťovala transport, respektive poskytovatele zdravotnických služeb, který má vybavení a oprávnění pro převoz. Přepravu uhradilo ministerstvo, následně požádá Evropskou unii o refundaci.