Rizikové skóre, podle kterého se stupeň určuje, se v jednotlivých krajích liší a například v Praze odpovídá již od 7. listopadu stupni tři. Podle mluvčího bude nicméně případné rychlejší uvolňování po regionech na pořadu dne až tehdy, kdy bude epidemiologická situace lepší v celé republice.

"Za příznivé situace (stupně pohotovosti 1 nebo 2) probíhá hodnocení epidemie specificky pro jednotlivé regiony, přičemž pro ně může být možné přijímat nebo rozvolňovat různá opatření samostatně," uvedl Berka. V praxi tak bude nutné, aby nejprve vláda snížila v celé republice stupeň rizika na dvě.

Sousední kraje 

I tehdy však podle něho nebudou jednotlivé kraje hodnoceny úplně samostatně a bude záviset na situaci kolem nich. Mluvčí uvedl, že sousední kraje se nebudou moci ve stupni pohotovosti lišit o více než o jeden bod. "Při zhoršení situace ve více než polovině krajů bude opět platit celorepublikové hodnocení," doplnil.

PES vláda spustila minulé pondělí, země byla tehdy v nejvyšším pátém stupni pohotovosti. Od tohoto pondělí se republika přesunula do čtvrtého stupně. Zkrátila se doba nočního zákazu vycházení, déle mohou být otevřené obchody a výdejní okénka restaurací.

Lidé se také mohou shromažďovat ve větším počtu než dosud, třeba i na svatbách, pohřbech a při bohoslužbách. Ministr zdravotnictví Ivan Blatný (za ANO) hovoří o tom, že příští pondělí by mohl začít platit třetí stupeň.