Policie uvedla, že v otázce shlukování dvou a více lidí na veřejnosti i v soukromí má jasno. "Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k ´hromadným akcím´. Pohyb osob ´na ulici´, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt," doplnila.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek
Přibylo 5033 nakažených. Hotové očkování má v Česku přes tři čtvrtě milionu lidí

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže podle policie plošně regulovat a omezovat volný pohyb lidí, tedy ani jejich počet. "Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem," napsala policie. Opatření proti šíření koronaviru se řídí pandemickým zákonem od pondělí poté, co s nedělní půlnocí skončil koronavirový nouzový stav.

Omezení pro shromažďování lidí platilo už v době nouzového stavu. Uvnitř i venku se mohli setkat pouze dva lidé, výjimky měli třeba členové jedné domácnosti nebo účastníci svateb a pohřbů. V úterý po Velikonocích tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že po skončení nouzového stavu bude limit pro setkávání deset lidí uvnitř a 20 venku.

Neústavní omezení? 

Jeho nástupce ve funkci Petr Arenberger (za ANO) pak v sobotu vydal mimořádné opatření, které zachovalo pro setkávání limit dvou lidí. Vláda opatření potvrdila v pondělí.

Politik z Litoměřic spojil očkování s koncentráky. Nevkusné, reagují experti
Politik z Litoměřic spojil očkování s koncentráky. Nevkusné, reagují experti

Podle některých právníků je takové omezení bez nouzového stavu neústavní a nelze ho vyhlásit podle pandemického zákona, podle Arenbergera však z konzultací s právníky vyplynulo, že je opatření v pořádku. Ministerstvo ho vydalo kvůli obavám epidemiologů, aby větší rozvolnění restrikcí nezvrátilo křehký pozitivní trend vývoje epidemie koronaviru, uvedl.