Podobných nesmyslů jsou sociální sítě plné. Šíří je dezlinformační weby, řetězové maily, internetové platformy. Vyvracet je není zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát. Tři a půl roku na ministerstvu vnitra funguje Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám, které se o uvádění věcí na pravou míru snaží.

Vyvracení lži

V souvislosti s pandemií například upozorňuje, že zdravotnictví i vnitřní bezpečnost spadají mezi oblasti, ve kterých má EU jen velmi málo pravomocí, neboť za ně zodpovídají členské státy. Stejně tak sděluje, že virus SARS-CoV-2 nebyl vytvořen laboratorně či uměle, na čemž se shoduje několik předních výzkumných institucí.

Nelečte nákazu koronavirem podle internetu, varují lovci hoaxů

Nebo že existence účinného léku proti koronaviru zatím není potvrzena. V centru pracuje patnáct zaměstnanců, ale boj proti dezinformacím v oblasti vnitřní bezpečnosti představuje jen zlomek jejich činnosti. Koncem loňského roku si centrum objednalo výzkum na téma dezinformací u CVVM.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKZ něj například vyplynulo, že největší počet souhlasných odpovědí (70 procent) byl zaznamenán u výroku „Evropská unie diktuje ČR, co má dělat a narušuje naši státní suverenitu“. Data ukázala, že 29 procent občanů důvěřuje alespoň jednomu dezinformačnímu médiu (AC24, Aeronet, Sputniknews, Parlamentní listy).

Za doslova sysifovskou práci označil vyvracení dezinformací člen Českého klubu skeptiků Sysifos Jan Konvalinka, biochemik a prorektor UK. „Na seriózní argumentaci proti vypuštěné lži člověk pracuje třeba tři hodiny. Za tu dobu ovšem vznikne deset nových fám,“ míní.

Perspektivní obor

I proto je důležité, aby ve společnosti působili profesionálové, kteří umějí analyzovat text a nepravdy odhalit. O tento obor je obrovský zájem, byť jeho absolventi primárně zamíří do bank a byznysu. Data ovšem znamenají fakta, takže získané dovednosti budou moci uplatnit iv oblasti boje proti dezinformacím.

Hodně prší? Může za to sionistická vláda, čtou lidé na internetu

Do prvního ročníku nově vzniklého profesního magisterského programu Data a analytika pro business na Fakultě informatiky a statistiky VŠE se letos přihlásilo 128 uchazečů, zatímco kapacita programu je 60 míst.