MPO v polovině března oznámilo, že kvůli pandemii koronaviru je na trhu nedostatek dezinfekčních prostředků. České společnosti následně začaly vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). Výrobu umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví.

Distribuce a prodej dezinfekce v Litoměřicích
FOTO: Na litoměřické tržnici se prodávala dezinfekce. Peníze opět pomohou

"Podle mých posledních informací může dezinfekci vyrábět celkem 33 subjektů. Jde o firmy, vysoké a střední školy. Vůči ministerstvu průmyslu a obchodu mají oznamovací povinnost a v týdenních intervalech musí do informačního systému zadávat údaje o výrobě a dodávkách zákazníkům," uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Podle webu MPO vyrábí dezinfekci Anti-COVID například firmy Čepro, Zenit, Ing. Petr Švec - Penta, Pragochema, Enaspol, DF Partner, Farmak Moravia, Rina, Druchema, Ethanol Energy, Preol, Aveflor, Aroma nebo Proxim. Seznam ministerstvo průběžně aktualizuje. "Dezinfekce se postupně vyrábí a distribuuje, původní požadavky resortů na dezinfekci na ruce už byly uspokojeny, dezinfekci na plochy a nové požadavky resortů MPO průběžně řeší," uvedla dnes Filipová.

Hospodářská komora namítá, že nedostatek dezinfekce zatím vyřešen není. "Podle našeho šetření mezi téměř 1400 podniky akutně postrádá pro své zaměstnance ochranné a sanitární prostředky včetně dezinfekcí, a to v kvalitě nezbytné pro řádný výkon povolání více než dvě pětiny všech živnostníků a zaměstnavatelů. Firmy se nadále musí zpravidla spoléhat na své zaměstnance a dárce, tedy na solidaritu obyvatel," řekl dnes ČTK mluvčí komory Miroslav Diro.

České dráhy - Ilustrační foto
Průvodčí začnou znovu prodávat jízdenky ve vlacích. ČD vyzývají k platbám kartou

Druhým problémem je podle něj cena. "Produkce pomůcek nezbytných k zajištění výroby se nesmí stát předmětem zneužívání. Máme informace, že na povolení vyrábět dezinfekci čeká už řadu dnů několik velkých firem, které jsou schopny dodávat velké objemy pouze za výrobní ceny, v některých případech dokonce darem. Je proto jen stěží pochopitelné, proč povolení vyrábět dostalo jen několik vybraných producentů, kteří si z toho dělají výnosný obchod," dodal.

Prouza: Největší krize je zatím zažehnána

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza uvedl, že v obchodech je aktuálně největší krize s nedostatkem dezinfekčních prostředků zažehnána. "I když řada nyní otevíraných obchodů stále bojuje s tím, jak ze dne na den získat stojany na dezinfekci pro zákazníky. Pokud ale vím, v jiných oblastech se výpadky i nadále objevují. Objevila se řada spekulantů, kteří chtějí na současném nedostatku vydělat, a výrazně navyšují ceny," uvedl.

Potvrdil, že v ČR působí řada velkých výrobců, kteří nabídli své kapacity k výrobě a distribuci dezinfekce zdarma pro zdravotnická a sociální zařízení či pro obce. "Takovým firmám by měl stát ze všech sil pomáhat, místo toho jim ale není schopen ani po více než týdnu vydat příslušná povolení. Byl bych opravdu nerad, kdyby se touto formou blokoval trh a uměle zvyšovala cena ve prospěch vybraných výrobců," dodal.

Lidové noviny tento týden uvedly, že výjimka ministerstva zdravotnictví, díky níž se masivní výroba dezinfekce uskutečňuje, platí jen do 11. dubna, jak byl původně vyhlášen stav nouze. MPO dnes uvedlo, že vzhledem k tomu, že poptávka je stále vysoká, o výjimku žádalo velké množství firem.

Škola, učebna - ilustrační foto
Rodiče nesouhlasí s otevřením škol, podepisují petici. Bojí se nové vlny nákazy

Například jednatel opavské farmaceutické společnosti Teva Czech Industries Richard Szrajber dnes uvedl, že firma podala na MPO žádost o udělení výjimky na výrobu dezinfekce Anti-COVID 25. března, byla ale doposud bezúspěšná. Firma podle něj musí odmítat žádosti o poskytnutí dezinfekce z regionu, a to i přesto, že není záměrem firmy vytvářet z výroby zisk. "Objednali jsme suroviny a obalové materiály na výrobu asi 25 tisíc litrů dezinfekce v hodnotě přesahující půl milionu korun, které však nyní nemůžeme pro výrobu dezinfekce použít," uvedl. Aktuální vyjádření MPO ČTK shání.

Filipová tvrdí, že o tom, jak postupovat, pokud chce dezinfekci Anti-COVID vyrábět, informovalo MPO Tevu už v březnu. "I proto, že výroba dezinfekce Anti-COVID je omezena mimo jiné trváním nouzového stavu, umožnilo ministerstvo zdravotnictví od 24. března vyrábět dezinfekci na ruce podle receptury WHO všem subjektům, které podají do Registru chemických látek a prostředků oznámení obsahující základní informace o dodavateli a výrobci přípravku a výrobci účinné látky, složení přípravku dle specifikace Světové zdravotnické organizace, testy účinnosti zveřejněné na stránkách Státního zdravotního ústavu a návrh štítku přípravku a bezpečnostního listu," uvedla mluvčí.