Jsou dvě hodiny odpoledne a čtyři minuty. Zelená vlna Českého rozhlasu na základě hlášení svých zpravodajů z terénu hlásí, že už několikátý den po sobě jsou zablokovány obrovskými kolonami hlavní hraniční přechody s Německem v Petrovicích a Rozvadově. 

V Petrovicích stojí před vstupem do České republiky dvacetikilometrová kolona kamionů a v Rozvadově asi pětikilometrová. 

Problém je tek velký, že ho ve čtvrtek ráno považuje za nutný zmínit v německé veřejnoprávní televizi německý ministr dopravy Andreas Scheuer. "Když člověk pomyslí na hraniční situaci, ano, tam se toho musí hodně zlepšit," poznamenal Scheuer. 

Zásobování je podle něj sice v Německu zajištěno, přesto se ale na hranicích často tvoří zácpy. "Můžeme to řešit jen bilaterálně, protože nemáme žádný společný evropský závazek," míní německý ministr. "Velmi často musíme telefonovat s polským sousedem, s českým sousedem," podotkl a dodal, že na hranicích s Francií nebo Rakouskem to funguje lépe.

Ministři netuší, co se děje

Ministři Hamáček a Havlíček ale ve chvíli, kdy se situace vůbec nelepšila a kolony dosahovaly závratných délek, tvrdili, že je problém vyřešen. „Vše je již vyřešeno. Pravidla se zásadně neměnila, ale policie začala pouze důsledněji kontrolovat datum výjezdu a příjezdu. Během dne se situace uklidnila, dopoledne už byla pouze jedna cca pětikilometrová fronta na vstupu do ČR na D8, jinak vše bez kolon.“ uvádí v sms Deníku Havlíček.

Ministr Hamáček si vybírá zase přechody, kde není problém a buď záměrně, nebo omylem neuvádí hlavní přechody, kde je situace blízká kolapsu.

„Byl to důsledek náporu po Velikonocích a nových kontrolních opatření, ale už si to sedlo. Aktuální situace je následující: Na D8 směr do Německa bez kolon, směr Praha kolona 5 kilometrů od SH po kontrolní stanoviště. Sebastian příjezd do ČR 6 vozidel, odjezd z ČR 5 vozidel. Cínovec příjezd do ČR nula vozidel, odjezd z ČR nula vozidel. Rumburk příjezd do ČR kolona 100 metrů, z ČR nula vozidel.“ uvádí ministr vnitra.

Kolony se rozjely až po páté hodině

Jenže kolony na hranicích s Německem se podle České televize rozjely teprve až po páté hodině odpolední. Poté, co policie přestala po dvou dnech s nově zavedeným režimem odbavení, kdy kontrolovala všechny lidi a vozidla, která překračují hranice.

"Jel jsem ve čtvrtek odpoledne směrem do Německa a provoz už byl plynulý, nikde jsem čekat nemusel. Na Rozvadově mne ale vrátili zpět, chyběl mi jeden dokument," řekl Deníku řidič malého nákladního automobilu s registrační značkou Olomouckého kraje.

Nějakou dobu si ve čtvrtek v podvečer počkali ve frontě i dva řidiči ze Slovenska. Nebylo to ovšem na odjezdu z Česka, ale na německé straně, na příjezdu do Čech. "Na německé straně před Rozvadovem byla teď ve čtvrtek k večeru fronta asi tři kilometry. Ale odbavení bylo celkem plynulé, nemuseli jsme vůbec dlouho čekat," řekl jeden ze slovenských řidičů, kteří nákladní soupravu odstavili k odpočinku na parkovišti ve Svaté Kateřině.

Večerní provoz přes Rozvadov:

Zdroj: Deník/Jiří Kohout