Přeshraniční pracovníci jsou poslední kanál, kudy se k nám dostává nákaza. Proto se podstatně omezí jejich možnost přejíždět mezi Českem a okolními zeměmi. Tak odůvodnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) další omezení, které čeká takzvané pendlery.

„Dáváme jim na výběr: máte možnost buď odjet do Německa a Rakouska, domluvit se se zaměstnavatelem a najít si tam ubytování a tři týdny,“ řekl Hamáček. Poté se podle něj pendleři budou moci vrátit, ale zůstanou po dva týdny v přísné karanténě.

"Až to písknou…"

„Kontrola těch, kteří se vrátí ze zahraničí, bude velmi přísná,“ uvedl Hamáček s tím, že se lidé pracující v cizině mohou samozřejmě vrátit i dříve než za tři týdny. „Pokud si zaměstnavatelé chtějí udržet zaměstnance, tak vyvinou snahu jim zajistit ubytování. Dáváme jim proto čas do čtvrtka, aby byl čas si to zařídit. A předpokládám, že nabídky přijdou zítra nebo pozítří," Hamáček s tím, že se opatření týká pouze Německa a Rakouska, nikoliv Slovenska či Polska.
 

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Opatření navrhl šéf krizového štábu Roman Prymula. „Pendleři jsou rizikoví, přijíždí ze zemí, které mají vyšší počet nakažených,“ konstatoval.

Pro lidi dojíždějící do ciziny to alebude znamenat velký problém. „Zase makáme, už jsme se smířili i s tím, že tu možná zůstaneme déle, když hranice zavřou,“ řekl Deníku například Radek Molík z jihočeské Soběslavi, který se dvěma svými kolegy dělá v bavorském Rodingu. Musejí prý živit rodiny.

Podobně je na tom i Jaroslav Vomáčka z Děčína pracující ve strojírenské firmě v Königsteinu. „Musím splácet hypotéky, živit rodinu. Pokud mi to zdraví dovolí, tak si zatím najdu nějakou brigádu v Čechách,“ řekl Vomáčka.

Třiačtyřicetiletý Tomáš Petrovič z Lanžhota na Břeclavsku, který pracuje v Rakousku jako řidič, je pak rozhodnutý zůstat v cizině, protože si nemůže dovolit zůstat bez výdělku doma. „Mám sbaleno a jen vyčkávám, kdy to písknou. Je to nepříjemné, ale nemohu nechat rodinu bez důležitého příjmu, který díky své práci mám,“ svěřuje se Petrovič.

Bez roušky

Po zavření hranic pendlerům volali vedle Prymuly i Jihočeský kraj či starostové místních obcí. Prý představují velké riziko.

Koneckonců mírnější přístup k nákaze, který panoval třeba v Německu, v uplynulých dnech přiznávali i sami pendleři. „V Rakousku se totiž roušky nenosí nikde. Jel jsem z noční, potkal jsem dva plné linkové autobusy a v nich jsem nezaznamenal nikohos rouškou. Ani řidiče,“ popsal pro Deník pendler Josef.

Podobné je to podle dalších hlasů v některých částech Německa. To se rozhodlo přitvrdit teprve koncem minulého týdne, kdy oznámilo, že zakáže kvůli rychle se šířícímu koronaviru shromáždění více než dvou osob. Výjimka se týká členů jedné rodiny nebo domácnosti.