Nápad využít psy pro odhalování lidí s covid-19 vychází podle mluvčího projektu Dušana Stuchlíka z předpokladu, že onemocnění změní pach člověka podobně jako třeba tuberkulóza, malárie nebo rakovina. "Pokud se princip potvrdí, bylo by ideální využívat psy k detekci bezpříznakových pacientů i předmětů, které byly kontaminovány pachem z nemocného člověka," uvedl Stuchlík.

V ulicích Prahy se objevují transparenty vyzývající k solidaritě s lidmi, kteří kvůli epidemii koronaviru nemají na nájem.
Dlužné nájemné půjde splatit do konce roku, stát ručit nebude, rozhodla Sněmovna

Psi by se podle něj mohli využívat k preventivním kontrolám třeba ve zdravotnických zařízeních, na letišti či nádraží nebo k ochraně personálu ve strategických podnicích. Kynologové již o projektu informovali Ústřední krizový štáb. 

Organizace SAR CZ na projektu spolupracuje s odborníky z pražské Fakultní nemocnice na Bulovce, Centrem pro výzkum chování psů České zemědělské univerzity v Praze, specialisty z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR a IT odborníky. Partnerem projektu je také Český červený kříž. Tyto instituce se podílí na projektu hlavně materiálem a personálem. Organizace SAR CZ zatím projekt financuje bez další pomoci. 

Podle Stuchlíka minulý týden skončila příprava metodiky výzkumu a začal odběr materiálu od infikovaných pacientů. Nyní se dokončuje nezbytná administrativa pro zajištění bezpečnosti cvičených psů. "Jakmile výzkum přejde do stadia realizace, první výsledky bude možné očekávat zhruba po deseti týdnech," uvedl.

Vedoucí projektu Gustav Hotový donedávna působil jako lektor služební kynologie ministerstva vnitra, a byl tedy mimo jiné šéfem tuzemských kynologických záchranářů. Podle něj by takový projekt v běžné situaci trval mnoho měsíců i let. "Vše urychlíme tím, že budeme pracovat v uzavřeném prostředí na směny a nepřetržitě," řekl.

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
Hamáček chce prodloužit nouzový stav. Babiš i opozice k tomu nevidí důvod

Projekt je podle něj náročný na čas i ochranné pomůcky. Lidi, kteří budou pracovat se psy, musí například už nyní dodržovat karanténu a procházejí pravidelnou kontrolou a testováním.

Podobnou snahu o využití psů při odhalování nového koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, mají i odborníci v dalších zemích. Usilují o to například ve Velké Británii, Izraeli, USA nebo Spojených arabských emirátech, vyjmenoval Stuchlík.