Vláda při vyhlášení nouzového stavu jeho prodej povolila za splnění podmínky, že zákazníci musí mít k dispozici kleště a jednorázové rukavice. "Chci apelovat na všechny, aby striktně dodržovali všechna vyhlášená opatření a byli k sobě ohleduplní, aby se šíření koronaviru podařilo zastavit," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE
Centrum zdraví, výživy a potravin (CZVP) Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rovněž uvedlo, že nemá žádné informace o přenosu tohoto druhu koronavirů na nebaleném pečivu v obchodní síti. "Původce onemocnění však může zůstávat na rukou a povrchu předmětů několik hodin životaschopný," uvedl SZÚ na svém webu. Doporučuje proto, aby měli zákazníci nos a ústa zakrytá rouškou a na rukou jednorázové rukavice. Pokud chtějí mít zákazníci jistotu, že nebalené pečivo není kontaminované, doporučují je odborníci ohřát na teplotu alespoň 70 stupňů Celsia po dobu dvou minut.

Na hygienu více než dosud myslí také řetězce. Například Kaufland ode dneška nabízí ve svých obchodech balené čerstvé pečivo od regionálních dodavatelů – chléb i rohlíky zabalené po pěti kusech. "Prosíme zákazníky, aby toto hygienické opatření akceptovali, a pečivo ze sáčku nevyndavali," uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.
"O ochranných pomůckách pro naše zaměstnance jednáme v zastoupení Svazu obchodu a cestovního ruchu s vládou a ministerstvem zdravotnictví," uvedla Maierl. Například prodavačky v mělnickém Kauflandu dnes ráno byly ochrannými rouškami či dokonce respirátory vybaveny, každá však měla očividně vybavení z odlišných zdrojů. Koupit rozhodně stále nešly ani v přilehlé lékárně.
Potravin je dostatek, roušek nikoli
Úřady i potravináři ujišťují, že potravin i surovin na jejich výrobu je na rozdíl od roušek a dezinfekce dostatek. Lidé by proto neměli panikařit a kupovat více zboží, než v několika příštích dnech dokážou spotřebovat. Podle Potravinářské komory při takových nákupech hrozí, že se později potraviny budou vyhazovat do odpadu a naroste jejich plýtvání.

„Panika není na místě, výrobci potravin se snaží zabezpečit plynulou výrobu, aby byl všeho dostatek. Prodej nebalených potravin je i nadále možný, ale s omezeními hygienické povahy,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Všude v potravinářství přesto situace růžová není. Společnost Hamé v Kunovicích na Uherskohradišťsku oznámila, že jeden z jejích zaměstnanců se již koronavirem nakazil. Firma se proto nyní snaží ochránit ostatní pracovníky, připravuje proto omezení výroby. "Očekáváme, že v blízké době by mohlo dojít k omezení výroby části sortimentu vyráběného v Kunovicích," uvedl pro ČTK Milan Linka, mluvčí společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, pod kterou značka Hamé spadá.