V místní továrně Strojmetal pracuje kovář Michal Škultéty. Je mu 33 let, má desetiletého syna a bydlí v Týnci nad Sázavou. Nezdolává překážky Černého krále, ale pere se s koronavirem.

Výroba ochranných štítů WRX
VIDEO: Nadšenci vymysleli celoobličejové ochranné štíty. Mají na ně patent

Jako nadšený fanoušek 3D tisku nejdříve nabídl švadlenám zakladače pro lepší manipulaci s látkou na šití roušek. Těch ale bylo časem dost, a proto začal vyrábět štíty pro zdravotníky a pracovníky sociálních služeb.

Štíty zdarma

„V kamenické továrně omezili výrobu, tak jsem si vzal dovolenou a začal jsem tisknout čelenky ke štítům. Spojil jsem se s naším starostou a nabízím je všem, kteří o ně mají zájem,“ řekl Škultéty Deníku. Zpočátku mu pomáhala s organizací zakázek manželka, ale ta se teď věnuje synovi a domácí výuce.

Proto se do věci vložil starosta Kamenice Pavel Čermák. „Michal měl výborný nápad, ale neměl propagátory. Jeho dobrou myšlenku jsme uvedli do praxe. Začaly se sbíhat objednávky, našli jsme výrobce plexiskla pana Bartoně, rozběhla se místní manufaktura,“ vypráví Čermák, kterého zlobí, jak se zpočátku k pandemii postavila vláda.

S tiskem Tomáši Stejskalovi pomáhá jeho přítelkyně Kateřina Kokešová.
Makáme za stát! V Kadani tisknou stovky štítů pro lékaře

„Stát nařídil obcím spoustu povinností, ale už neřekl, jak je mají splnit, když pomůcky nikde nebyly. Sháněli jsme všude, abychom naše obyvatele vybavili dezinfekcí, rouškami, respirátory. Vzbudilo to velkou vlnu solidarity, každý se snažil dělat, co mohl,“ zdůrazňuje starosta.

O Michalu Škultétym mluví jako o nadšenci. „Jeho příběh je unikátní, místo odpočinku vyráběl štíty, jedna čelenka se tiskne hodinu a půl, po nocích hlídal intervaly, zakládal nový materiál. Ze svého nakupuje drahý materiál a stanovil pravidlo, že se nic nesmí prodávat. Lidé si štíty odebírají bezplatně,“ popisuje Čermák.

Pohlazení po duši

Škultétyho pomůcky používají zdravotníci v benešovské nemocnici, lékaři z Kamenice a okolí. Na projektu se nyní podílí osm domácích tiskařů.

V ateliéru designu na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě vyrábějí pomocí 3D tisku ochranné štíty. Určené jsou zejména zdravotníkům.
FOTO: Roušky a 3D tisk. V Libereckém kraji pomáhají i střední školy

„Snažíme se vyhovět každému. Je to nedostatkové zboží, poptávka je velká,“ uvedl Škultéty. Teď vyhlásil sbírku na další výrobu, je však zcela dobrovolná, kdo chce přispět, může, jinak jsou štíty pořád zdarma.

„Vidím všude kolem sebe dojemnou solidaritu. Hádky zmizely, lidé se dali dohromady, je to pohlazení po duši. A Michal Škultéty se svými štíty je náš kamenický anděl,“ míní starosta Čermák.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník