Web Arfa.cz, jehož doménu vlastní bývalý novinář Ondřej Höppner, rozšířil zprávu, že Německo zadržuje jiným zemím ochranné pomůcky. Obdobnou zprávu šířil i europoslanec za SPD Ivan David.

Text zprávy na webu Arfa je psán neurčitou formou, uvádí se v něm, že Německo už zadrželo "zásilku" Slovensku, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Itálii a "podle poslední zpráv údajně i České republice".

Potíže s proclením

Je pravda, že některé evropské země včetně Německa, ale také včetně České republiky, přistoupily od 4. března k zákazu vývozu zdravotnického materiálu. V Česku tento zákaz vydala Celní správa.

"V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví k zajištění dostatku klíčových ochranných pracovních prostředků na území České republiky pro zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2, se zakazuje vývoz osobních ochranných prostředků třídy FFP3 (respirátory, ochranné masky, ústní roušky, polomasky a podobně," stojí v jejím prohlášení. O den později Ministerstvo zdravotnictví ČR zakázalo i vývoz dezinfekcí. 

Zatím ale není jisté, že Němci opravdu zadržují nějakou tranzitní zásilku směřující do Česka. Podle informací německé celní správy, poskytnutých webu Manipulatori.cz, došlo pouze ke zdržení jedné takové zásilky v souvislosti s tím, že ji její přepravce chybně proclil. Po napravení této chyby měla být zásilka podle informací německé celní správy vpuštěna do republiky.

"Tuto záležitost jsme podrobně prozkoumali a nevíme o žádném zabavení nákladu do České republiky. V jednom případě bylo celní odbavení špatné, po nápravě bylo přijato do České republiky," uvedl na dotaz webu Manipulatori.cz Alwin Bogan z německé celní správy. 

Kamion zatím nedorazil

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKJan Denemark Nováček z tiskového oddělení odboru Kanceláře hejtmanky Středočeského kraje však Deníku sdělil, že na hranicích byla opravdu zastavena "závazná a potvrzená objednávka 400 tisíc kusů roušek a osmi tisíc kusů respirátorů, která mířila do benešovské nemocnice, kde je centrální logistické Centrum pro krajské nemocnice a Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje".

„Ano, skutečně mi sám řidič kamionu volal přímo z hranic, že byl zastaven a nebude moci dodávku doručit,“ citoval Nováček vyjádření předsedy představenstva nemocnice Benešov Romana Mrvy.

"Kamion, ve kterém byly ochranné pomůcky nejen pro Středočeský kraj, ale i pro další kraje, k dnešnímu dni podle informací ředitele benešovské nemocnice stále nedorazil," dodal pro Deník Nováček. Kamion by měl být podle jeho slov někde na hranicích Nizozemska s Německem, přesnější polohu Nováček bohužel nevěděl.

Mluvčí benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Petr Ballek se k případu odmítl pro Deník vyjádřit a odkázal redaktora na mluvčího Středočeského kraje.