Nákupní doba, vyhrazená pro seniory nad 65 let v důsledku šířící se koronavirové nákazy, se prozatím ustálila na čase mezi 8 až 10 hodinou ranní. Nutno podotknout, že to byla již třetí změna během sedmi dnů.

Kvůli koronaviru platí vládní nařízení, že v určitých hodinách mohou nakupovat jen senioři nad 65 let.
Už zase. Nákupy seniorů se mění potřetí za týden, vzniknou zmatky

Omezení pro ostatní nakupující se tak posunulo o hodinu oproti předcházejícímu času. Změnu oznámila vláda v pondělí 23. března kolem půl desáté večer.

A aby to nebylo moc jednoduché, v obchodech do 500 metrů čtverečních nebude omezení, které vládní kabinet původně zavedl od minulého čtvrtka, platit vůbec.

Změny vyvolávají posměšky i kritiku

Tyto změny vyvolávají posměšky i kritiku. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy vracejí do obchodů chaos a vyvolají razantní navýšení koncentrace lidí včetně seniorů.

Prouza v této souvislosti zmínil statistiky nákupního chování, které podle něj prokazují, že mnoho důchodců chodí do prodejen hned po jejich otevření, jak jsou standardně zvyklí. V důsledku změn se tak promíchají s dalšími zákazníky.

"Pro starší lidi je přemíra rychle se měnících informací značně stresující, proto je dobré neměnit znovu to, co platí, pokud jde o nákupní dobu," uvedl mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické Pavel Hanych.

Divoká zvířata se vracejí do vylidněných ulic, šířilo se světem. Vše je jinak

"Člověk místo neustálého sledování ministrů na tiskovce jak na orloji pracuje a počítá s tím, že nebude zbytečně chodit do krámu pro chleba, že ho koupí ráno… A pak se v půl desáté večer dozvi, že ráno je vyhrazeno pro důchodce, takže zítra je bez snídaně. Pardon, my friends, ale to potřebujou zvednout u těch tiskovek sledovanost? Nebo existuje nějaké - jakékoli - rozumné zdůvodnění, proč se tyto vyhrazené hodiny změnily?" zněla jedna z reakcí, které se záhy po vyhlášení nových časů objevily na sociálních sítích.

Na neustálé změny začali reagovat také známí internetoví komentátoři a vtipálci.

Sarkastickým komentářem oglosoval aktuální situaci například populární twitterový komentátor a aktivista známý pod přezdívkou Jie (podle jména někdejšího poradce Miloše Zemana, který se "ztratil" v Číně), na nějž záhy začali reagovat další. 

V internetových memech a vtípcích se objevily odkazy na populární filmy zachycující seniory (kromě výše uvedeného snímku Slavnosti sněženek, kde roli postaršího "žrouta" neodolatelným způsobem ztvárnil režisér Jiří Krejčík, šlo zejména o film Na samotě u lesa s postavou "dědy Komárka" - oba filmy režíroval Jiří Menzel).

Kreslený vtip od čtenáře na účet koronaviru.
Lidé neztrácejí během pandemie humor. Vymýšlejí stále nové vtipy na koronavirus

Podle satirických glos vláda provádí tyto změny za účelem udržení seniorské duševní svěžesti. "Nehudrejte pořád. Je to vynikající mozkový trénink a prevence Alzheimera, navíc to pojišťovny nestojí ani pěťák. Pravděpodobně si vzala vláda za vzor staré dobré Dostihy a sázky. Prymula je filištín a zabíjí dvě mouchy jednou ranou," shrnul tyto připomínky jeden z uživatelů Twitteru.

Proč dochází ke změnám?

Vláda původně vyhradila pro seniory od minulého čtvrtka čas od 10:00 do 12:00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Hned po prvním dni jeho účinnosti však posunula hodiny na dobu mezi 07:00 a 09:00 a omezení se přestalo týkat lékáren. Vedle majitelů a zaměstnanců provozoven zahrnulo opatření nově držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb.

Koronavirus neušetřil ani život ve Vatikánu. Na snímku náměstí Svatého Petra.
Města bez života. Podívejte se, co koronavirus udělal s ulicemi u nás i ve světě

Další posun, tedy na čas mezi 08:00 a 10:00, který platí teď, vysvětlil premiér Andrej Babiš tím, že by měl nově umožnit nakoupit si pracujícím lidem cestou do práce mezi sedmou a osmou.

Podle statistické ročenky žilo v Česku koncem roku 2018 něco málo přes dva miliony lidí starších 65 let. Představovali zhruba 19,6 procenta obyvatelstva České republiky.