Křesťanský výklad velikonočních událostí spojených s příchodem Ježíše do Jeruzaléma, jeho zajetím, ukřižováním a konečně zmrtvýchvstáním se stal pevnou součástí evropské kultury.

Svět se baví Leonardovou "Poslední večeří"

Pro lovce tajemna je přitom klíčová právě Poslední večeře Páně, a to zejména díky slavné fresce Leonarda da Vinci, do níž renesanční mistr podle záhadologů vložil nejeden tajemný kód - čehož před 17 lety plně využil spisovatel Dan Brown ve svém bestselleru Šifra mistra Leonarda.

Kreslený vtip od čtenáře na účet koronaviru.
Lidé neztrácejí během pandemie humor. Vymýšlejí stále nové vtipy na koronavirus

A právě letošní jaro se stala Poslední večeře Páně (zejména onen legendární Da Vinciho obraz) světovou inspirací opět. Tentokrát ji využily desítky internetových vtipálků, jimž se toto téma hodilo do spojení s aktuální globální pandemií v důsledku výskytu nového typu koronaviru - jež vtiskla slovům "poslední večeře" poněkud jiný přídech.

Čechy rozesmála hostina prezidentova týmu

V Česku pak toto téma nechtěně zpopularizoval ještě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který koncem minulého týdne umístil na Twitter snímek ze sobotní schůzky krizového poradního týmu prezidenta Miloše Zemana.

Mluvčí vyfotil u stolu v Lánech 13 osob (tedy počet přesně odpovídající počtu účastníků Kristovy poslední večeře, což samozřejmě online humoristům neuniklo), kteří sice mají roušky, ale sedí blízko u sebe. Navíc se okamžitě objevila otázka, jak mohli s rouškami na ústech jíst (podle doporučení ministerstva zdravotnictví by se lidé kvůli nákaze k sobě neměli přibližovat na víc než půldruhého metru a při vzájemném kontaktu by si měli chránit sliznice, tedy v první řadě nos a ústa).

Češi humor neztrácejí. Terčem vtipů je „pomoc“ pro živnostníky: Víte co je OSVČ?

Fotografie tak vyvolala politické půtky v poslanecké sněmovně i na sociálních sítích, stala se tématem nesčetné řady novinových rozhovorů, komentářů a glos a konečně - zafungovala jako rozbuška uvolňující erupci ironie i sarkasmu, vtělených do nekonečné řady internetových vtipů a zábavných memů.

U "poslední večeře" krizového štábu tak ve vtipech asistuje tu neodbytný vrchní z komedie Vrchní, prchni, tu nejslavnější "padouši" světové filmové a české televizní tvorby (Darth Vader a major Zeman), a konečně i pražský městský strážník, jehož v tomto týdnu "proslavilo" video zachycující jeho poněkud neurvalý zákrok v pražských Řepích.

Potom přišlo "zmrtvýchvstání"

Téma Poslední večeře tak dostalo na českém internetu zcela osobitý, v rámci světa ojedinělý ráz. Stranou všeobecné posměváčské pozornosti je vytlačil až další tweet prezidentova mluvčího, který upozorňoval na nedělní televizní program.

Spojení slov "zmrtvýchvstání" s vystoupením Miloše Zemana, jenž se během současné zdravotní krize na veřejnosti objevoval jen velmi výjimečně, potěšilo zejména twitterové glosátory.