Online reportáž

"Průběžná čísla. Laboratoř FN Brno potvrdila dva pozitivní pacienty. Muže a ženu, byli na společné lyžařské dovolené v Dolomitech. Mám zprávu také od ZÚ v Ostravě. Hlásí pozitivního muže, který byl lyžovat v Trentinu. K tomuto okamžiku je v ČR 67 potvrzených případů," uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V průběhu dne však přibylo dalších 27 případů nákazy, v Česku je tak v tuto chvíli 94 pacientů s koronavirem.

Ministr také uvedl, že dva z pacientů jsou v současné době ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Jedná se o muže ve středním věku, který je hospitalizovaný v pražské Nemocnici Na Bulovce. Druhou je pak čtyřiaosmdesátiletá žena, která je hospitalizovaná v některé z brnenských nemocnic, jak Deníku potvrdil ředitel krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek. Ženu podle premiéra Babiše nakazila dcera, která navštívila Itálii.

Ilustrační foto
Hygienici pátrají po účastnících country večera. Kvůli koronaviru

Podle Vojtěcha bude počet lidí s horším průběhem nemoci procentuálně stoupat. Vážný průběh u pacienta Na Bulovce, který je mladší ročník, je podle něj překvapivý. 

Lékaři v Jihomoravském kraji už na přítomnost infekce koronaviru vyšetřili přes osmdesát lidí, přičemž jen během úterka jich otestovali třiadvacet. U devětapadesáti pacientů byla nákaza vyloučena, potvrdila se však o dvojice, jež byla na dovolené v Dolomitech.

Co je koronavirus?Zdroj: Deník"Odebrali jsme jim vzorky, ukázalo se, že jsou na infekci pozitivní. Průběh nemoci je u nich spíše lehčí. Dvojice v současné době není hospitalizovaná, nachází se doma v karanténě," sdělil Deníku přednosta kliniky infekčních chorob Petr Husa.

Poprvé na Vysočině

První případ nákazy zaznamenali dnes ráno také na Vysočině. Jedná se o muže ročníku 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii, informovali zástupci ministerstva zdravotnictví na svých webových stránkách. 

"Mohu potvrdit, že nakažený je skutečně ze Žďárska. V tuto chvíli konáme patřičná opatření a kontaktujeme příslušné orgány. Víc k tomu ale sdělovat nemohu," řekla Deníku vedoucí žďárského protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Renée Mašová.

Čtvrtý případ nákazy se objevil také v Olomouckém kraji. „Jedná se o muže z okresu Přerov, ročník 1984, který byl v Itálii,“ sdělil Deníku hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Koronavirem byli nakaženi také tři úředníci na Praze 10, kteří nerespektovali doporučení nejezdit do Itálie. V současné době jsou v karanténě.

Virus se podle ministra Vojtěcha rozšířil již do všech krajů České republiky. „Během dneška výrazně vzrostl počet pozitivních případů. V tuto chvíli jich máme 94. To je o 31 víc než včera večer. Případy jsme dnes zaznamenali v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském, Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji,“ uvedl Vojtěch ve 22:30 na svém twitteru

Odborník: Uzavření škol může paradoxně uškodit

Uzavření škol v Česku, zavedené ode dneška jako opatření proti šíření nového koronaviru, může podle odborníka paradoxně ohrozit životy seniorů, kteří jsou nákazou nejvíc ohroženi. Děti totiž mohou být nakaženy, ale bez příznaků nemoci, a nakazí pak prarodiče, kteří je budou hlídat. ČTK to dnes řekl vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Lidé by proto měli podle něj seniory chránit před nákazou a zbytečně nechodit do jejich blízkosti, i když na sobě necítí žádné příznaky nemoci, jako je horečka, bolest svalů nebo dušnost.

Koronavirus v Česku. Odpovědi na nejčastější otázky.
Otázky a odpovědi k opatření ohledně koronaviru: Mohu do kina? Do hospody?

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes na twitteru zveřejnil nové video s informacemi k nákaze koronavirem. "Vše podstatné o koronaviru v minutě a půl. To je nové video z dílny ministerstva zdravotnictví. Prodím, udělejte si chvilku a koukněte na něj. A pusťte ho i rodině, kamarádům nebo třeba kolegům v práci," napsal Vojtěch na twitteru. 

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník