"Ministerstvo zdravotnictví od roku 2011 ani jednou neaktualizovalo Pandemický plán České republiky," upozornil NKÚ s tím, že stát nebyl na vypuknutí pandemie onemocnění covid-19 připraven. 

Za stejnou dobu se totiž neměnily ani státní pohotovostní zásoby ochranných pomůcek a materiálu. V krátké době pak musel stát kvůli šíření covidu-19 nakoupit miliony roušek, respirátorů, rukavic a brýlí nebo testů na koronavirus.

Očkování seniorů proti covidu v břeclavské nemocnici
Očkování: Mohu jít i bez čaganu, smějí se důchodci po vakcíně na jihu Moravy

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus.

Ministerstva podle kontrolorů reagovala na nedostatek ochranných pomůcek ve zdravotnických zařízeních se zpožděním a jejich nákup nezahájila v době, kdy ještě byly dostupné na trhu. Nákupy navíc poznamenala i existence dvou samostatných týmů ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra, které navzájem nespolupracovaly. 

"Chaos" v nákupech vyústil podle NKÚ ve smlouvy nevýhodné pro stát, výrazné rozdíly v cenách, problémy s dopravou zakoupeného zboží ze zahraničí i nedostatky v jeho kvalitě. 

Poučení pro příště 

"Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a hospodárně reagovat," okomentoval výsledky kontroly prezident NKÚ Miloslav Kala. 

Lék bamlanivimab pro léčbu nemoci covid-19 - ilustrační foto.
Používejte bamlanivimab na covid-19, vyzval Babiš. V Česku už je 3000 dávek

"Ministerstvo vnitra bylo na jaře 2020 vedeno jednou jedinou snahou - zajistit co nejrychleji co nejkvalitnější ochranné osobní pomůcky, kterých byl po celém světě enormní nedostatek," uvedl v reakci na prověrku ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Hamáček.

"Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP (osobních ochranných prostředků) na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků," doplnil.

Rozdíly v cenách

Vysoké rozdíly v jednotkových cenách pomůcek se ale podle NKÚ objevovaly i v době, kdy se již situace kolem nákupů ve světě uklidňovala. "Nejvýznamnější cenové výkyvy u jednotlivých typů OOP a ZP (zdravotnických prostředků) zjistili kontroloři jak na začátku nouzového stavu, tak v odstupu několika týdnů, kdy už bylo zboží dostupnější," sdělila mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

"Nákupy ministerstva zdravotnictví i ministerstva vnitra poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů," doplnila.

Epidemiolog Roman Prymula
Prymula: Začít používat neschválenou vakcínu Sputnik V již nemá smysl

"Úkolem ministerstva vnitra nikdy nebylo, zajistit plošný nákup OOP. Ujali jsme se toho až ve chvíli, kdy bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to není schopná sama zvládnout," uvedl dnes Hamáček. "Všechny naše postupy efektivně a hospodárně pomohly zamezit šíření pandemie. O tom, že nákupní proces byl transparentní a zákonný mimo jiné svědčí i skutečnost, že byl předmětem přezkumu kontrolních orgánů ministerstva financí a ÚOHS (Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže), aniž by v postupu shledaly pochybení," sdělil.

Hamáček vytýká NKÚ, že srovnává pomůcky různé kvality. "Tím vzniká falešný dojem, že v cenách pořízeného zboží byly výrazné rozdíly," sdělil. Jako příklad ale uvádí jen roušky. Podle webu NKÚ ale byly vysoké rozdíly v cenách také u respirátorů, u nichž je kvalita daná jejich třídou. Třeba respirátory nejnižší třídy FFP1, které chrání hlavně před prachem a používají se třeba ve stavebnictví, kupovalo vnitro za ceny od 12 do 212 korun za kus a ministerstvo zdravotnictví až za 350 korun za kus.

Bez ověření kvality 

Babiš: Na pandemii nemohl být nikdo připravený

Příchod pandemie koronaviru podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nikdo neočekával a situaci podcenily všechny státy. Podle Babiše v NKÚ "objevili Ameriku". Řekl to při dnešní návštěvě hořovické nemocnice.

"Pokud přišla pandemie, kterou nikdo neočekával a všechny státy světa začaly nakupovat ochranné prostředky, tak logicky nikdo na to nemohl být připravený," uvedl Babiš.

Podle NKÚ se také vnitro u tuzemských dodavatelů často spoléhalo na to, že dodají pomůcky s platnou certifikací pro trh EU, a neověřovalo kvalitu pomůcek. "Při dodání OOP pro ministerstvo vnitra však ve většině případů certifikát předložen nebyl," doplnila mluvčí NKÚ. Kontroloři prověřili část objednávek - 28,3 milionu kusů pomůcek za 1,8 miliardy korun, z nichž 13,3 milionu vzorků respirátorů testům napoprvé nevyhovělo.

"Ministerstvo nechávalo všechny dovážené dodávky testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, a až na naprosté výjimky dovážené OOP ve zkouškách obstály," tvrdí Hamáček. Podle NKÚ z prověřovaného vzorku 28,3 milionů kusů pomůcek však nebyla testována asi čtvrtina a testům zcela vyhovělo jen zhruba 29 procent. "Připouštím, že se vyskytly případy, kdy jsme museli zboží reklamovat. Nicméně reklamace byla vždy uznána a vadné zboží bylo nahrazeno zbožím odpovídající kvality," doplnil ministr.

Ministerstvo zdravotnictví: Nákupy pomůcek byly transparentní

Nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu loni na začátku epidemie nemoci covid-19 musely být rychlé, ale přesto byly transparentní. Uvedlo to dnes v tiskovém prohlášení ministerstvo zdravotnictví v reakci na výsledky prověrky nákupů ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl České televizi, že neselhal a že Česko situaci zvládlo dobře. Podle NKÚ ale ministerstva zdravotnictví a vnitra dostatečně nespolupracovala při nákupech, což mělo za důsledek chaos a značné rozdíly v cenách i kvalitě koupeného materiálu.

"Na českém i světovém trhu byl absolutní nedostatek ochranných pomůcek vyvolaný pandemií covidu-19," sdělila k tomu mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Ministerstvo i exministr Vojtěch uvádějí, že za této situace se nepředvídatelně měnily ceny. "Na začátku se ceny často denně měnily o stovky procent," řekl ČT Vojtěch, který ministerstvo vedl od prosince 2017 do září 2020.

"K pochybnostem o kvalitě dodávaného zboží ministerstvo zdravotnictví uvádí, že přistoupilo co možná nejdříve - dne 27. března 2020 - k testování všech respirátorů, a to poté, co byla saturována prvotní nanejvýš urgentní poptávka zdravotníků a kdy již bylo možno zadržovat distribuci dostupných ochranných pomůcek pro zdravotníky tři až čtyři dny čekáním na výsledek testu," sdělila Peterová. Do 27. března podle ní distribuovalo ministerstvo zdravotnictví zhruba půl milionu respirátorů, z nichž pětina měla certifikát CE, zajišťující kvalitu.