Zavřena dnešní půlnoci zůstala divadla, kina, muzea, galerie, hrady a zámky, ale třeba i hvězdárny. Žáci druhého stupně základních škol budou rozděleni do dvou skupin. Polovina tříd bude vždy jeden týden docházet do školy, druhá se bude učit z domova, v následujícím týdnu se prostřídají. Naopak obchody, hospody a restaurace zůstanou s určitými omezeními otevřené.

Nově jsou také na dva týdny zastaveny všechny amatérské a profesionální sportovní soutěže. Jedinou výjimku dostanou fotbalové týmy z nejvyšší soutěže, které se účastní bojů v evropských pohárech. Tyto zápasy bude možné odehrát, avšak bez přítomnosti diváků. 

Premiér Andrej Babiš
Vláda chystá tvrdší opatření proti covidu. Platit začnou ve středu, řekl Babiš

Omezení zasáhla také bohoslužby, kterých se může účastnit pouze 10 lidí.

Vláda chystá novinky

Ani tím však seznam nových opatření nekončí. Vláda na dnešním jednání s největší pravděpodobností schválí další, a to s platností od středy. Ještě před rozhodnutím ministrů je hodlá projednat s Bezpečnostní radou státu, tripartitou i opozicí. Hlavní slovo by však měli mít epidemiologové. „Vnímáme ta jejich doporučení a samozřejmě jsem přesvědčen, že je budeme respektovat,“ uvedl Babiš, jenž veřejnost poprosil o dodržování pravidel.

Již od pátečního večera jsou navíc uzavřeny posilovny, fitness centra a další obdobná zařízení, ale také zoologické zahrady, herny či zájmové kroužky pro děti. Restaurace a bary mohou mít otevřeno pouze do 20:00 hodin a u stolu mohou sedět maximálně čtyři osoby. Omezen je také pohyb osob v obchodních centrech, do kterých mohou lidé vstupovat nejvýše ve dvou. 

Podívejte se na přehled všeho, co se změnilo:

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY - VOLNOČASOVÉ AKTIVITY

Jak se nová omezení týkají kulturních akcí?
Od půlnoci na pondělí na 14 dní prakticky skončí kulturní život v zemi. Po zákazu koncertů vláda nařídila také uzavřít všechna divadla a kina. Vzhledem k tomu, že ve vnitřních prostorech bude smět být najednou jen nanejvýš deset lidí, zřejmě bude možné v takto malém počtu navštěvovat snad jen výstavy či muzea.

Kde dále se tento zákaz rovněž projeví?
Od pátku zůstaly zavřené také zoologické zahrady, od pondělí se může účastnit bohoslužby jen deset lidí. Různé taneční a spolkové akce, jichž by se ve vnitřních prostorách účastnilo více než deset a venku přes dvacet lidí, nejsou povoleny. Smůlu má i ten, kdo by se chtěl účastnit poutí, kongresů či veletrhů. Omezení účasti se týkají rovněž svateb a pohřbů i následných hostin, na ně může přijít nanejvýš 30 lidí.

Ilustrační foto.
Střídavá výuka: Lepší řešení než na jaře, soudí kantoři. Docházku ale nenahradí

Bude možné chodit do restaurací?
Ani zde se návštěvníci nevyhnou dalším restrikcím. Restaurace, bary, diskotéky a kluby musí zavřít již v osm hodin večer, poté si z nich budou lidé moci nakupovat jídlo a pití jen přes okénko. Nově je zde všude navíc zakázána produkce živé hudby i tanec. U jednoho stolu smějí sedět nanejvýš čtyři lidé. Ještě více se omezení dotkla občerstvovacích zařízení v nákupních centrech, tam ke stolku mohou zasednout nanejvýš dva strávníci. Aby se rychle najedli a zbytečně se tam nezdržovali, nařídila vláda vypnout wi-fi.

V kolika mohou lidé vstupovat do nákupních center?
Do nákupních center a dalších provozoven je možné vstupovat ve skupinkách maximálně dvou lidí.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY - ŠKOLY

Mohou příští dva týdny chodit děti do školy?
Jak které. Vysokoškoláci musí zůstat doma. Výjimkou mají studenti medicíny, zubního lékařství či farmacie. Ti smějí navštěvovat praxe. Školní budovy zůstanou zapovězené také středoškolákům.

A co žáci základních škol?
Žáci druhého stupně budou rozděleni do dvou skupin. Polovina tříd bude vždy jeden týden docházet do školy, druhý týden se děti budou učit z domova. Takto se prostřídají a omezí se vzájemné setkávání dětí.

Bude omezena výuka také na dalších druzích škol?
Ano. S výjimkou individuální výuky je na dva týdny zakázán provoz základních uměleckých a jazykových škol. Úplný zákaz postihne rovněž střediska volného času a školní kluby.

Mají ministři pro děti také nějakou dobrou zprávu?
Určitě je potěší, že si o dva dny prodlouží volné dny na konci října. Před státním svátkem 28. října a k následujícím dvěma dnům podzimních prázdnin dostanou volno také 26. a 27. října. Učit se tak nebudou muset celý poslední říjnový týden.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY - SPORT

Jak se vládní opatření dotknou sportu?
Ovlivní profesionální i volnočasové aktivity. Od pondělí 12. října se veškeré sportovní aktivity ve vnitřním prostředí ruší. To platí po dobu dvou týdnů.

Mohou se odehrávat venkovní sportovní aktivity?
Ano, venkovní sportovní aktivity mohou probíhat, ovšem pouze do počtu dvaceti osob.

Koronavirus a testování - Ilustrační foto
Česko posílí trasování nakažených. Firmy pošlou na pomoc 300 zaměstnanců

Můžu si zajít do posilovny či bazénu?
Nikoliv, vnitřní sportoviště jsouuzavřena. Platí to například pro posilovny, bazény či koupaliště.

Jak to je s fotbalovou či hokejovou ligou?
V nadcházejících dvou týdnech se nebude hrát ani hokejová, ani fotbalová liga. Nepoběží ani žádné další organizované sportovní soutěže v zemi.

Dotkne se opatření českých týmů hrajících evropské pohárové soutěže?
Mezistátní utkání dostanou speciální výjimku. Utkání Evropské ligy, ve které se představí pražské týmy Slavia a Sparta a liberecký Slovan, se budou moci hrát, ovšem bez účasti diváků a ve speciálním režimu.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY - DALŠÍ OPATŘENÍ

S jakými dalšími omezeními je třeba pro následující dva týdny počítat?
Vláda v rámci vyhlášeného nouzového stavu rovněž omezila činnost úřadů a institucí tak, že úřední hodiny pro veřejnost budou jen dva dny v týdnu a pět hodin denně. Až na malé přesně určené výjimky také zakázala návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče.