"Účelem je zajistit, aby vláda při svých krocích dodržovala platné zákony a neomezovala nad rámec zákona práva," zdůvodnil svou aktivitu Michálek. "Překračování pravomocí, byť je vedeno dobrým úmyslem, totiž poškozuje právní stát a chybný postup vlády může vystavit stát a daňové poplatníky riziku, že budeme ze společné kasy platit kvůli porušení zákonů náhrady škody," dodal poslanec.

Testování na koronavirus v New Yorku
Ambulance jako Petriho miska? V USA musí pracovat i sestry s pozitivním testem

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Vláda podle Michálka odložila svým rozhodnutím doplňovací volby do Senátu na Teplicku, jejichž první kolo mělo začít dnes, ačkoliv ústavní pořádek vyžaduje v tomto směru změnu zákona. Podle zákona o bezpečnosti ČR lze volby odložit až o půl roku, avšak jen změnou zákona, poznamenal poslanec. Názor ministerstva vnitra, že odklad byl v kompetenci vlády, která může omezit svobodu pohybu a pobytu na základě krizového zákona, nebyl podle Michálka správný, neboť krizový zákon neumožňuje omezení volebního práva.

Ze stejného důvodu bylo podle Michálka nezákoné také vládní rozhodnutí omezit jednání krajských a obecních zastupitelstev jen na případy týkající se koronavirové krize. Omezení svobody pohybu a pobytu podle krizového zákona nemůže být použito na omezení ústavou zaručeného práva na samosprávu, uvedl poslanec.

Michálek vládě a ministerstvu zdravotnictví vytkl, že přijímaná opatření dostatečně nezdůvodňuje. Například zákaz maloobchodního prodeje byl podle poslance vysvětlen jen dvěma větami. "Odůvodnění je přitom povinnou náležitostí opatření obecné povahy," sdělil. Nelíbilo se mu ani to, že poslanci měli na prostudování norem souvisejících s koronavirem méně než zákonem daných 24 hodin.

Česko zvýšilo počet testů na koronavirus.
Počet nakažených koronavirem přesáhl dva tisíce. Uzdravil se další pacient

Vláda se podle poslance nevyhne kompenzacím firmám a živnostníkům, jejichž provozovny byly kvůli nařízení uzavřeny. Měla by si proto do dvou týdnů nechat vypracovat analýzu, v níž by při stanovení částky zohlednila kapacitu prodejny, skutečné tržby během epidemie, průměrný zisk nebo již obdržené dotace.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník