„V provozu je necelých 20 procent kapacit, a zákaz nástupů je úplně vyprázdní do jednoho týdne,“ uvedl prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha v dopisu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), jímž pro obor žádá o mimořádnou pomoc.

„Ač je označován za rodinné stříbro, klíčového zaměstnavatele v pohraničních regionech a tvůrce atmosféry lázeňských měst, tak po staletích jeho existence nyní skutečně hrozí lázeňství zánik,“ prohlásil Bláha.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Nařízení vlády totiž zakazuje přijímat do lázní nové pacienty. „Což v překladu znamená úplné zastavení i posledních dosud fungujících provozů mezi 5. a 12. dubnem,“ vysvětlil Bláha, který je rovněž generálním ředitelem společnosti Lázně Luhačovice. Ta proto bude muset propustit některé zaměstnance.

Zatímco v březnu podle Bláhova odhadu luhačovická společnost utrpěla ztrátu tržeb okolo 15 milionů korun, při úplném uzavření to ale bude půldruhého milionu za každý den. „Další ztráty vzniknou i při pozvolném zahájení provozu v prostředí epidemiologických opatření, obav, poklesu kupní síly a ochoty k nakupování,“ obává se Bláha.

V dopise ministrovi připomněl, že lázeňství je oborem, který efektivně snižoval svou závislost na příjmech z pojištění. Kapacity totiž doplňoval samoplátci i cizinci, o něž ale nyní přišel. „Podíl na výdajích z pojištění klesá a tento trend se z dlouhodobého hlediska nezmění. K přežití nyní ale potřebuje jen podržet nad vodou,“ píšou zástupci oboru Vojtěchovi.

Požadují proto po státu pomoci s placením mezd nebo jejich náhrad nepracujícím zaměstnancům. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz Deníku uvedlo, že hledá řešení k rychlému obnovení běžného provozu. „Jako nejpravděpodobnější se v tuto chvíli jeví poskytnutí záloh pojišťovnami, které budou následně proúčtovány v rámci uskutečněné péče po ukončení restrikcí,“ řekl Deníku David Šíma z tiskového odboru ministerstva.

Černý scénář

Černý scénář se naplňuje i v dalších lázních. V Bohdanči kvůli zavření lázní propustí 80 zaměstnanců z dosavadních 330. Podobný osud, tedy dočasné uzavření a velké propouštění, čeká také lázně Teplice nad Bečvou, které se zavřou k 9. dubnu. V zařízení bude muset skončit 150 lidí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník