Co stojí za původem koronaviru, zatím není jasné. Nicméně od chvíle, kdy byly v Číně zaznamenány první případy nákazy, zemřelo na covid-19 po celém světě 660 tisíc lidí, z toho 374 Čechů. Čína se přitom už měsíce snaží masivní propagandou získat pověst země, která světu pomáhá s ochranou proti viru.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)
Dlouhodobý kurzarbeit? Mohl by platit od ledna, říká ministryně Maláčová

Koronavirová pomoc - InfografikaZdroj: Deník„S miliony roušek a respirátorů, půjčkami s nízkými úroky a s týmy vědců a lékařů se Čína snaží vykreslit sama sebe jako dobrého samaritána, zatímco odmítá jakoukoli vinu a chyby při řešení krize,“ uvádí agentura AFP.

V Česku měla čínská propaganda situaci o to snadnější, že první dodávky roušek a respirátorů přišla na letiště Václava Havla přivítat demonstrativně česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem. I když šlo o komerční dodávku, za niž se utratily miliardy korun, podle průzkumu agentury STEM pro Deník to Češi vnímali jako čínskou pomoc. Více než miliardy, které vedle jiné skutečné pomoci poskytla Česku Unie. Při rozhodování, kdo Česku pomohl, vítězí Čína v poměru 45 % dotázaných ku 32 %, Čechů, kteří ocenili roli EU.

Dezinformace uspěly

„PR válku kolem koronakrize vyhrála Čína nad EU,“ uvádí na základě dat ze svého průzkumu STEM. Velký rozdíl je však podle výzkumníků mezi voliči vládních strana a opozice. Zatímco provládní část respondentů se stavěla výrazně na stranu Číny, voliči opozičních stran naopak stranili EU. Od Unie však 43 procent Čechů očekává, že pomohou překonat následky „koronavirové“ recese.

Lidé a roušky. Ilustrační foto.
Roušky od českých firem: státu v nákupu brání zákony

Výzkumníci ale také zjistili, že česká veřejnost je zmatená. Většina nedokázala odpovědět ani na otázku, zda virus pochází z Číny, nebo Evropy. „Tato velká zmatenost veřejnosti samozřejmě může souviset s dezinformačními snahami čínské vlády, ale stejně tak i s obecnou dezorientací české veřejnosti v zahraničních událostech a nedůvěrou k oficiálním informacím,“ říká analytik STEM Nikola Hořejš.