V kauze Věcí veřejných dal hned na počátku jednání najevo, co si o politické straně, kde každý nahrává každého, podráží se, vydírá a sleduje, myslí. Suverénní vstupní vystoupení Víta Bárta, který při pohledu na největší pražskou soudní síň pravil, že tak malou nemá doma ani pracovnu, Jan Šott reagoval s kamennou tváří slovy: „Problém je 
z mého pohledu v tom, že když poslancům nabízíte, jak jim budete finančně k dispozici, tak ovlivňujete jejich rozhodování.“

Jinak řečeno, není pro něj až tak důležité, zda šlo v případě Bártových obálek o nevratné půjčky, či úplatky, ale o zavázání poslanců k loajalitě pomocí peněz. To se ve slušné společnosti a demokratické straně prostě nedělá.

Teorii o pavučině závazků a protislužeb ve středu nepřímo potvrdil ministr pro místní rozvoj za VV Kamil Jankovský. V SMS, kterou poslal Kristýně Kočí v den, kdy se rozhodla podat trestní oznámení na Víta Bártu, jí napsal: „Vítek ti vzkazuje, abys vrátila, co ti nepatří, do čtyř hodin. V opačném případě začneme válčit.“ Co poslankyni Kočí nepatřilo? Půl milionu jako všimné, nebo půjčka? Není to ale jedno, pokud jí Vít Bárta v případě neposlušnosti vyhrožoval válkou? Kristýna Kočí ovšem evidentně nezvládla své ambice, protože ze strany, v níž podle ní „byla všechna vnitrostranická referenda zmanipulovaná“, měla ihned vystoupit.

Emoce jako hrom

Předseda soudního senátu Šott se ve středu musel vypořádat i se značnými emocemi v sále. Víta Bártu dovedlo k slzám, když poslanec Jaroslav Škárka přišel s nečekanou nahrávkou ze schůzky, na níž mu tehdejší ministr dopravy Bárta předal obálku se 170 tisíci korunami. Její originální verzi soudu předá ve čtvrtek.

Naopak sám Šott se musel bránit smíchu při výpovědi předsedy VV Radka Johna. Ten svůj výstup pojal jako kabaretní vystoupení, během nějž například tvrdil, že se se Škárkou nescházel, protože nesnáší jeho psa.

V jednom měl ale John pravdu, a to když se podivil, jak Kočí reagovala na obálku 
s penězi. „Jak je možné, že je Bártovi nehodila hned v restauraci na hlavu, nešla s nimi na policii nebo to neoznámila vedení strany?“

Podle exmanažerky klubu VV Aleny Maršálkové byl důvodem panický strach z vnitra ovládaného přes Johna Bártou. Vzduch také těžkne slovy Jaroslava Škárky, že Věci veřejné vznikly díky finanční injekci 200 milionů od pražských lobbistů napojených na ODS Tomáše Hrdličky a Romana Janouška. Splátky prý měly mít podobu účasti na veřejných zakázkách. Podobnou dohodu lídři Bárta i John kategoricky popřeli.

Suma sumárum, není divu, že prezident Václav Klaus ve středu znechuceně proces označil za „absurdní reality show“ a lídr opozice Bohuslav Sobotka zpochybnil legitimitu vlády, jejíž jsou Věci veřejné členem. „Navrhneme Petru Nečasovi dohodu o uspořádání předčasných voleb,“ sdělil šéf ČSSD.