Mezinárodní úmluva, kterou Česko podepsalo v roce 2003, stanoví, že pouze úplný zákaz kouření je účinnou ochranou nekuřáků. Novelu takzvaného antikuřáckého zákona poslance za ODS Borise Šťastného nyní projednávají parlamentní výbory. Pokud se ji podaří schválit, bude kouření zakázáno na veřejných místech, například v restauracích mimo stavebně oddělené prostory. Podle Šťastného se touto regulací nezasahuje do svobody soukromého podnikání, ale hájí se svoboda člověka na zdraví. "Lze diskutovat pouze o míře této regulace," řekl poslanec.

Účastníci semináře o omezení kouření se shodli, že informací o škodlivosti kouření je dost a argumenty jsou jasné. Ke kouření je však nutné postavit se jako k nemoci, která ovlivňuje vnímání problému a podceňování rizika.

Jiří Vorlíček z České onkologické společnosti, který vede internetovou poradnu o rakovině, zaznamenal za rok 2006 celkem 1300 dotazů, ale ani jediný se netýkal kouření. "Buď to všichni vědí, anebo o tom naopak nechtějí slyšet," vysvětlil.

Vinu na tom má podle něj celkové společenské klima - lidé považují za moderní užívat si a nemyslet dlouho dopředu. Podle Vorlíčka v této oblasti silně selhávají elity, zejména politici.

Myslí si to i senátor SNK ED Josef Novotný, který připustil, že na půdě parlamentu protikuřácký boj mnoho zákonodárců nepodporuje. Jeho senátní kolega Jaroslav Kubera (ODS) si je neúspěchem novely protikuřáckého zákona v Senátu naprosto jistý. I kdyby prý prošel, minul by se účinkem, protože by ho hospodští různě obcházeli. Nechce kouření regulovat, cestu vidí v důsledné osvětě.

Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem. Nekuřácké restaurace mají například v Irsku, Itálii, Norsku, Švédsku, ve Skotsku, ve Francii a na Maltě. Protikuřácké zákony v určité formě platí též ve Španělsku, Belgii, Litvě, jižní části Švýcarska a od nového roku se k nekuřáckým zemím přidá Německo a celá Velká Británie.

V ČR kouří 25 procent žen a 35 procent mužů. Tabáku holduje i desetina lékařů a téměř 40 procent zdravotních sester. Přitom 60 až 70 procent kuřáků si přeje nekouřit, bez odborné pomoci se to ale povede jen dvěma procentům z nich.

Cigarety obsahují zhruba 5000 toxických látek, 20 z nich prokazatelně způsobuje rakovinu. Na nemoci způsobené kouřením zemře v Česku každý rok 20.000 lidí.