Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová totiž v úterý znovu otevřela jeho korupční kauzu. „Rozhodla jsem se podat stížnost pro porušení zákona, protože ta věc si zaslouží, aby se dostala k nezávislému soudu,“ řekla Kovářová.

Její stížnost, kterou blíž nespecifikovala a podala ji v zájmu objektivity ve prospěch i neprospěch stíhaných Jiřího Čunka a majitele realitní společnosti HB Real Petra Hurty, se ale k soudu vůbec dostat nemusí. O její oprávněnosti rozhodne senát Nejvyššího soudu (NS). Bývá zvykem, že v podobných případech tak činí do dvou až tří měsíců. „Součástí verdiktu bude i stanovení kroků, které by měly následovat,“ sdělil Deníku místopředseda NS Pavel Kučera. Žádné ale být nemusí, pokud senát dojde k závěru, že věc už nelze zvrátit, nebo konstatuje, že k porušení zákona nedošlo.

Chce očistit justici

Kovářová věc oživila proto, neboť podle ní „zásadním způsobem poškodila justici“. Ministryně chce udělat vše pro její očištění. Tento postup zvolila na základě několika odborných expertíz. „Ani ty ale nebyly jednoznačné, což mě utvrdilo v názoru, že je třeba spis postoupit soudu,“ uvedla ministryně.
Odborná i laická veřejnost nejvíc kritizovala, že se podezření o Čunkově přijetí půlmilionového úplatku nedostalo před soud. Jeho trestní stíhání opakovaně zastavil jihlavský státní zástupce Arif Salichov, který se věci ujal poté, co byla na pokyn nejvyšší žalobkyně odejmuta jeho přerovským kolegům.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká postup Kovářové přivítala. Deníku to sdělila její mluvčí Renata Malinová. Na žádost Kovářové o zveřejnění celého spisu ale Vesecká kladně reagovat nemůže. „Nejvyšší státní zastupitelství spisem nedisponuje a nemá proto možnost ho zveřejnit,“ řekla Malinová. Už dříve apelovala na Čunka, aby ho zpřístupnil občanům. Ten je přesvědčen, že soudní projednání jeho případu objasní jeho pozadí i metody policejní práce.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová: „Názor na kauzu Čunek už jsem si udělala!“

Co vás vedlo vytáhnout případ „Čunek“ opět na světlo?
Jsem přesvědčená, že kauza Čunek ovlivnila a pošpinila důvěryhodnost justice. To je hlavní důvod mého rozhodnutí.

Na mítinku jste se měla zmínit, že popud k obnovení kauzy přišel i od vašich přátel. Jaké přátele jste tím měla na mysli? Tedy pokud jste to skutečně uvedla.
Já myslím, že tato informace není úplně v pořádku. Nebylo to správně pochopeno. Já jsem si spis vyžádala hned po svém jmenování. Protože jsem od začátku byla atakována novináři, zda se na tuto kauzu podívám. Ze dvou variant, které přede mnou ležely, to znamená nedělat nic a zamést celý problém pod koberec, či věc znovu otevřít a případ postoupit nezávislému soudu, jsem si vybrala druhou variantu. Považuji to za svou povinnost a jsem jediná, která to dnes může učinit.

Uvedla jste, že hlavním cílem je očistit justici. Co když to celé dopadne naopak a justici to ještě více očerní?
To samozřejmě uvidíme podle výsledků. Nechci předjímat, nechci hodnotit a nechci ani sdělovat svůj názor, který jsem si udělala. Nechci dalšími výroky ovlivnit rozhodování soudu. Rozhodla jsem se proto podat stížnost pro porušení zákona v prospěch i v neprospěch. V jistém smyslu je to zvláštní rozhodnutí, stížnosti pro porušení zákona bývají jednostranné, ale rozhodla jsem se tak právě proto, že nechci předjímat, jak celé řízení bude probíhat.

Jak chápu, vy už jste si na celou kauzu svůj názor udělala.
Ano, to jsem si udělala.

A je to něco hodně negativního?
Já svůj názor nechci říkat právě proto, abych neovlivnila budoucí rozhodování soudu. Ale jsem na rozhodnutí velice zvědavá. Z toho důvodu taky nechci zveřejňovat text stížnosti, ale jsem připravena jej zveřejnit okamžitě poté, co nejvyšší soud rozhodne.

Myslíte si, že v kauze Čunek lze očekávat nějaké rozhodnutí ještě před tím, než budou předčasné volby? A není možné, že výsledek by volby mohl nějakým způsobem ovlivnit?
To je spíš dotaz na nejvyšší soud. Nicméně, ať rozhodne jakkoli, myslím, že veřejnost si zaslouží znát odpovědi na své otázky. A vůbec dostat případ Čunek před nezávislý soud je podle mého názoru to, po čem veřejnost volá.

Sama říkáte, že jste zvědavá na rozhodnutí soudu. Je možné, že se nakonec dozvíme nějaké šokující infomace?
Opravdu bych teď nechtěla předjímat. K této otázce bych se nechtěla vyjadřovat.

VOJTĚCH JANDA