Vandalismus podle vinaře vzrůstá. „Lidé kradli hrozny i v minulých letech, ale letos rvou z vinné révy nezralé hrozny, které nejsou téměř poživatelné,“ sdělil Váňa Deníku. Zloděje neodrazují ani ploty. Přelezou je nebo poškodí. Když jim hrozno nechutná, pohodí ho a trhají sladší. Vinařství přitom musí zrající hrozny ošetřovat chemickým postřikem, aby zachránilo úrodu před nemocemi a škůdci. Postřiky skončí v září, kdy vinaři nasadí prostředky proti plísním. Přípravky budou obsahovat měď. Kdo sní hodně ovoce v ochranné lhůtě, po kterou látka působí, musí počítat s tím, že se jeho zdravotní stav zhorší.

„Nepřiměřeně vysoký příjem mědi může vést ke vzniku závažných zdravotních problémů, jako je poškození jater a ledvin, nebo vznik chudokrevnosti,“ píše na svých internetových stránkách ekologické hnutí Arnika.

Malé děti jsou podle odborníků hnutí podstatně citlivější než dospělí. Váňa proto včera varoval hlavně rodiče, aby si hlídali své děti. Pomoci mají i výstražné cedule na vinicích.

Chemikálie hroznům neuškodí, během ochranné lhůty postupně vyprchají.

Váňa škody nevyčíslil. „Škody jsou spíše morální. Spodina nechce pracovat, my je živíme z našich daní a ještě nám k tomu ničí naši práci,“ zlobil se včera Váňa.

Ochranka by podle něj byla pro rodinné vinařství příliš drahá, profesionální hlídače najímají jen velké vinařské firmy na Moravě, kde jsou rozlehlejší vinice. „Tam je ale situace mnohem horší, na vinicích kradou i organizované skupiny, které poberou i desítky metráků hrozna a vytrhávají i sazenice,“ sdělil mostecký vinař.

Zahrádkáři řeší spíše krádeže věcí


Úroda ovoce a zeleniny leží i za ploty zahrádkářských kolonií. Krádeže plodin zatím drobní pěstitelé nehlásí.

„Nepamatuji si, že by nám za poslední čtyři roky nějaký zahrádkář ohlásil krádež ovoce či zeleniny,“ sdělil včera Deníku tiskový mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna.

Strážníci podle něj přesto zahrádky v okrajových částech města kontrolují. Zahrádkáři si totiž stěžují na vykrádání zahradních domků, odkud mizí nářadí, kovy a elektrospotřebiče.

Pokud zahrádkář objeví na svém pozemku už z dálky podezřelé osoby, neměl by se pokoušet situaci řešit sám a měl by raději volat tísňovou linku 156, radí Trojna. Zloději by mohli být agresivní a mohli by zahrádkáři ublížit.

Na zavolání strážníci dorazí podle svého mluvčího během několika minut.