Uvedl to výkonný manažer společnosti ISIFA Jan Bouda na semináři Právní ochrana v oblasti průmyslového designu a internetu.

Menšinu nelegálních uživatelů internetových fotografií tvoří ti, kteří buď důvěřovali dodavateli svých webových stránek, že licence k použitým snímkům zajistil, nebo se mylně spolehli na otevřené zdroje, kam patří například licence typu creative commons. Ty v některých případech šíření autorského díla volně umožňují, ale neplatí to vždy.

Dohledání autora fotografie, případně vlastníka autorských práv, je podle Boudy celkem snadné. "Existuje několik programů, je zajímavé že většinou izraelských, které umožňují původní fotografii vyhledat i podle její malé části," uvedl.

Pokud majitel autorských práv neoprávněné použití fotografie zjistí, může po uživateli požadovat dvojnásobek ceny snímku. Požadovaná částka za jednu fotku se tak může vyšplhat přes 20.000 korun. "Pro majitele webových stránek je nejjistější si snímky pro web pořídit sám, nebo si je smluvně zajistit s autorem nebo jeho zástupcem," dodal Bouda.

ISIFA patří mezi největší tuzemské fotobanky. Od roku 2006 je výhradním zástupcem přední světové agentury Getty Images pro Česko a Slovensko.