Léto a zima jsou v Libereckémkraji období, kdy z parkovišť u hotelů a turistických zajímavostí mizí drahá auta ve velkém. Většinou se zdá, že je policie v boji proti zlodějům bezmocná.

„Snažíme se posilovat hlídky, hlavně v Českém ráji. Zajímavé je, že se zloději opravdu zaměřují na auta jejichž cena začíná na půl milionu korunách,“ řekla mluvčí semilské policie Soňa Šídová.

Nejméně se podle ní kradou Fabie. O ty není mezi zloději zájem. Skuteční profesionálové dokáží otevřít a překonat složitá bezpečnostní zařízení. Levná auta jim za riziko nestojí. A není o ně zájem.

„Hodně aut mizí za hranice. Zřejmě na objednávky. Proto se možná často krade poblíž hranic,“ dodala Šídová. Pachatelé jsou podle policie dobře organizovaní a vybavení. Zámky ani alarmy i těch dražších vozů pro ně nejsou překážkou. Počítače na odblokování řídící jednotky se dají pořídit již od 40 tisíc korun. A různé univerzální klíče má kdejaký automechanik.

V České republice je možné je koupit prostřednictvím internetu. „Většinou se policii podaří chytit pachatele a při vyšetřování se zjistí, že toho má na svědomí víc. Téměř vždy jde o sérii krádeží,“ řekla Soňa Šídová.

Podle ní při vyšetřování spolupracují kriminalisté z celé republiky. Zloději hledají konkrétní typ, barvu i výbavu. Zkrátka auto na míru. proto také tato trestná činnost nezná hranice okresů.

„Auta si vybírají často již na hraničním přechodu. Tipaři pak sledují svou oběť až na místo jejího pobytu,“ řekl kriminalista, který si nepřál zveřejnit jméno.

Tipaři předávají informace dalším specialistům, kteří auto otevřou a předávají řidičům, kteří již s novými doklady přejíždějí hranice. Jde o složitou hierarchii mezinárodních gangů. Nikdo nikoho nezná a každý je ihned nahraditelný.

„Profesionální zloději disponují výbornou technikou, dokonalými padělky dokladů a dobrou organizací,“ dodal kriminalista. Boj proti nim je podle něj někdy běh na dlouhou trať.