Starostové, primátoři i někteří hejtmani stím nesouhlasí. „Peníze zautomatů poputují sice do krajských pokladen, ale negativní dopady vpodobě trestné činnosti a gamblerství dopadnou na obce,“ prohlásil včera předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák.

Praha vytáhla do boje proti hernám

Náměstek pražského primátora pro otázky bezpečnosti Rudolf Blažek (ODS) Deníku potvrdil, že ani Praze se předloha příliš nezamlouvá. „Pokud už se městské části rozhodnou, že na svém území chtějí mít výherní automaty, pak by znich měly mít viditelný příjem,“ sdělil Deníku. Blažek připomněl, že vherním byznysu se ročně točí kolem stovky miliard korun. Jen vhlavním městě je 1479 míst se sedmi tisíci pěti sty hracími automaty. „Už příští týden chceme tento stav zafixovat. Žádný nový provozovatel nebude mít šanci,“ konstatoval Blažek. Příští rok by pak mělo dojít kpostupnému omezování hracích míst. Například Praha 1 je chce vymýtit úplně, Praha 2, 7 a 11 snížit o desítky procent. První muž mladoboleslavské radnice Raduan Nwelati (ODS) proti Kalouskově návrhu nic nenamítá. „Pokud je rozumné krajské zastupitelstvo, což to naše je, tak není žádný problém je přesvědčit, kam mají finance zherních odvodů doputovat,“ řekl Deníku.

Sdružení Obcí proti hazardu, které vede senátor a bývalý starosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Novotný (SNK) zase především prosazuje, aby obcím zůstalo právo na povolování automatů. Dokonce požadovalo, aby obecní zastupitelé mohli ovlivnit vznik loterijních videoterminálů. Například východočeský Jičín proti automatům bojuje několik let. „Jenže tam, kde jsme je zakázali, vzápětí vyrostl loterijní videoterminál nebo dokonce herna,“ stěžuje si místostarosta Jičína Ladislav Brykner (ODS).

Ministerstvo financí: Obcím jdeme zcela na ruku

Tyto hlasy ministerstvo financí jako navrhovatel zatím nevyslyšelo. Ředitel odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Petr Vrzáň Deníku potvrdil, že povolování veškerého hazardu, tedy videoterminálů, kasin a automatů, by podle novely měl na sebe vzít stát. „Předloha jde ale i tak starostům naprosto na ruku. Stanovuje totiž tři herní prostory, tedy herní střediska, herny a kasina, které budou moci zastupitelstva obecní vyhláškou regulovat. Když nebudou chtít vkatastru obce žádný hazard, tak ho prostě vykážou za jeho hranice,“ sdělil Vrzáň.

Připomněl, že daňové zatížení herního byznysu má vzrůst ze současných 27,3 procent na třicet. Krajská zastupitelstva by tak z odvodů provozovatelů hazardu měla na kulturní, sportovní, sociální, zdravotní nebo jiný veřejně prospěšný účel získat 2,912 miliardy korun ročně místo dnešních 2,3 milairdy. Dodává, že nyní se herním byznysem na obecní a městské úrovni zabývá na tři tisíce úředníků. Podle Vrzáně by to na úrovni centra bylo neporovnatelně méně.

Šéf loterijního odboru nechce, aby se celá novela odstřelila hned na začátku. „V průběhu legislativního procesu bude spousta příležitostí, jak se spřipomínkami starostů a hejtmanů vypořádat. Vyhrožovat ale žalobami do Štrasburku ještě dříve, než se nad zákonem začalo pracovat, mi nepřipadá rozumné,“ uzavřel Vrzáň.

 

 

VČesku je přibližně 150 kasin a další tisícovka elektronických heren, tedy šestkrát víc než má celá Evropa dohromady. V Německu je pouhých dvanáct, v Rakousku dvacet a Nizozemsku šestnáct kasin. Vzápadní Evropě jsou hazardní hry pod přísným dohledem. VNorsku, Švédsku a Rakousku na ně existuje státní monopol, vIrsku jsou výherní automaty zakázány, ve Francii a Belgii mají rozhodující slovo obce.

 

 

Jak se vČesku sázelo v roce 2006

Průměrná výška sázky na jednoho občana - 11650 korun

Jeden automat - ročně vsazen milion korun, denně 2 630 korun.

Vsazeno v hracích automatech - 52,8 miliardy korun

Vsazeno na videoterminálech – 14,8 miliardy korun

Počet gamblerů - 100 tisíc Čechů

Počet kasin - 153

Výherní automaty - 53000

Videoterminály – 3500

Zdroj: ministerstvo financí