Odpoledne společně zasednou grémium a poslanecký klub, aby vyřešily další směřování nejmenšího člena vládní koalice. Předsednictvo i ministři VV budou regionálním sdružením vysvětlovat, proč v protikladu s posledním rozhodnutím grémia ministři nepodali demise. Širší vedení by také mělo pokračovat v hledání nového ministra školství za Josefa Dobeše, který nejprve opustil vedení resortu a pak i VV.

Páteční jednání grémia bude podle jeho členů zásadní. „Dá se říct, že bude klíčové. Uvědomuji si, že vnitřní napětí ve straně roste,“ řekl předseda Věcí veřejných v Olomouckém kraji Jiří Kohout. Dění ve straně je podle něj potřeba zklidnit. „Situace je hodně vážná a nemyslím si, že je dobré dopředu dělat nějaká razantní prohlášení,“ dodal Kohout.

Další krajské organizace uvádějí, že jsou pro co nejrychlejší uskutečnění celostátní konference VV, kde by se volilo nové vedení strany. „Měli jsme krajskou radu v úterý a přijali jsme usnesení, že by se měla konat volební konference nejpozději do konce května,“ řekl předseda jihočeského sdružení Jiří Lexa. „Naše krajská rada není proti tomu, aby byla svolána celorepubliková volební konference,“ řekla předsedkyně organizace Karlovarského kraje Soňa Riedlová Puškašová.

Vedení by mělo vysvětlit nedávné kroky

Podle ní by vedení strany mělo na pátečním společném jednání grémia a poslaneckého klubu řádně vysvětlit své nedávné kroky. VV nejprve minulé úterý odhlasovaly bezodkladnou demisi svých ministrů, druhý den ale otočily, údajně po žádosti premiéra Petra Nečase (ODS), který chtěl prostor pro jednání. Po týdenní krizi a koaličních jednáních skončil rozkol v koalici v úterý, kdy se špičky VV, TOP 09 a ODS dohodly na další spolupráci. Osud předsedy Radka Johna a předsednictva nejmenší vládní strany tak bude záviset i na dostatečném zdůvodnění jejich tahů v koalici.

Jako o možné nástupkyni Johna v čele strany se mezi členy grémia hovoří o vicepremiérce Karolíně Peake. „Osobně si naší první místopředsedkyni dovedu představit jako jednoho z možných a vhodných kandidátů,“ řekl Lexa. Její rozhodnutí kandidovat považuje za správné, bude výraznou kandidátkou, podotkl. „Karolínu Peake bych určitě podpořila. Mně se jako politička líbí,“ uvedla Riedlová Puškašová.

Proti urychlenému svolání volební konference se staví například krajské sdružení z Vysočiny. „Nepovažuji to za šťastné,“ řekl předseda organizace Martin Svoboda. Připomněl, že John má mandát pro výkon předsednické funkce ještě pro další rok. Předčasné volby by podle něj straně výraznou změnu nepřinesly. VV na Vysočině jsou navíc spokojeny s výsledkem, jaký poslední koaliční rozmíška Věcem veřejným přinesla, dodal Svoboda.