Důvodem je pandemie koronaviru, která vyžaduje mimořádná bezpečnostní opatření. Ale někdo si zajisté pomyslí, že to není jenom kvůli tomu. Podle průzkumu volebního potenciálu by ANO Andreje Babiše sice mohlo vyhrát ve všech třinácti krajích, ale to by museli dorazit všichni jeho příznivci.

A to se určitě nestane, neboť je mezi nimi spousta seniorů, kteří se docela přirozeně budou bát jít do volební místnosti.

Babišovy průzkumy

Předseda ANO a vlády má vlastní průzkumy a dobře ví, že na hejtmanství nemusí dosáhnout například ve Středočeském nebo Jihomoravském kraji.

Obhajobu má jistou prakticky jen v Moravskoslezském kraji, kde vládne jistou rukou Ivo Vondrák. Neznamená to, že babišovci nemohou vyhrát i jinde, ale pokud se naplní předpovědi a zabodují Piráti, ODS a STAN či lidovci, pravděpodobně se spojí proti ANO.

V regionálním klání se totiž letos hraje hlavně o rok 2021 a sněmovní volby. Pokud opozice už nyní dokáže hnutí ANO spojenými silami porazit, bude mít Andrej Babiš o čem přemýšlet.

Fakt, že nesvolal do sídla ANO na pražském Chodově volební štáb a ponechává komentování výsledků na krajských lídrech, ukazuje jeho vehementní snahu se od všeho, co se netýká vlády a sněmovny, distancovat.

Achillova pata

Senátní duely vzdal Babiš úplně, jeho podpora kandidátů ANO je minimální. Všem dal najevo, že v boji o horní komoru nehodlá ztrácet sílu ani peníze. Není to Senát, ale kraje, jež jsou jeho reálnou Achillovou patou.

V hloubi duše je přesvědčen, že jde o zbytečný mezičlánek, jak řekl v rozhovorech s Deníkem, „průtokáč“ na peníze. V takovém pohledu není sám. Lidé mají často problém vybavit si jméno svého hejtmana, natož kompetence, jimiž krajské zastupitelstvo a rada disponují. Silnice II. a III. třídy, střední školy, domovy důchodců patří do hejtmanských pravomocí, ale občané to tak nevnímají. Buď to funguje, nebo ne. Z jejich pohledu za vše může vláda. To už musí být, aby si uvědomili, že jde o skutečně krajskou záležitost, například výstavba nové Baťovy nemocnice ve Zlíně nebo ztrátové letiště v Českých Budějovicích. I proto se letošní volby budou točit hlavně kolem celostátních témat.

Centrální pohled

Adam Vojtěch rezignoval na post ministra zdravotnictví hlavně proto, že by mohl poškodit image ANO. Nebyl neschopný, nekradl a byl opravdu slušný. Jenže v krizových časech potřebuje klíčový resort jinou váhovou kategorii.

Nový šéf zdravotnictví Roman Prymula má Babišově vládě dodat lesk odborníka, který ví, co říká. Když přijde s nějakým opatřením, bude ho umět zdůvodnit. Přesně to se teď od ministra, který má zkrotit druhou vlnu epidemie, očekává. Občany uklidní a hnutí ANO to přinese body. Stejný kalkul přivedl Andreje Babiše ke změně rozhodnutí ohledně aktivace Ústředního krizového štábu. Jeho obnovení včetně šéfovského křesla pro ministra vnitra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka připravilo především hejtmany ze sociální demokracie o rezervoár kritiky pár dnů před volbami.

Andrej Babiš kraje nepotřebuje, nemusí o ně usilovat kvůli prebendám pro zasloužilé stranické funkcionáře. Jde mu však o reputaci, jak říká politolog Jan Kubáček. Pokud na něm ulpí odér prohry, může mu to pošramotit pověst politika, jenž přišel, aby vyhrával.

Cejch porážky

A jak známo, lidé rádi podporují ty, kteří se vezou na vítězné vlně. Cejch poražených může předznamenat nečekané potíže ANOu sněmovních voleb 2021, které jsou pro Andreje Babiše zásadní.