Ostřílení politici s poslaneckou zkušeností, jako jsou Michal Hašek v Jihomoravském a Radko Martínek v Pardubickém kraji jdou vylučovací metodou. Na stůl kladou programové priority ČSSD, tedy rušení zdravotních poplatků v krajských nemocnicích a převod špitálů na neziskové organizace. Kdo kývne téměř na vše, bude v radě.

A někde se socialisté nestačí divit, jak ochotně dosavadní zastánci reformních kroků ve zdravotnictví přistupují na podmínky ČSSD. Na proplácení plateb už například kývli představitelé pardubické ODS, uvažuje o nich i končící hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. V Olomouci se detailně debatuje o možnostech odpuštění poplatků některým věkovým a sociálním skupinám obyvatel.

Podobné úvahy odmítá kandidát na předsednický post v ODS, pražský primátor Pavel Bém. „Refundovat poplatky je možné jen na úkor peněz pro školy a učitele, důchodce či handicapované spoluobčany. To vše jsou kroky špatným a populistickým směrem,“ sdělil Deníku.

Jeho spojenec, končící středočeský hejtman Petr Bendl soudí, že je na krajských představitelích ODS, aby posoudili, co je větší zlo. „Musí zvážit, zda to je odchod do opozice nebo koalice za určitých podmínek. My jsme se rozhodli pro opoziční roli,“ vysvětlil Bendl.

Proč raději s komunisty?

Jako nejsnadnější cesta pro ČSSD se jevilo spojenectví s komunisty, s nimiž by ve všech krajích vytvořila většinové vlády. „Je to krajní řešení, které nevylučuji,“ řekl Deníku šéf ČSSD Jiří Paroubek po volbách.

V centru se ale situace jeví jinak než v regionech. Místní lídři musí nejen vnímat celkovou náladu občanů v kraji, ale mnozí také vycházejí z minulých vazeb a spojenectví.

To je typický příklad Hradce Králové. Tam se zastupující předsedkyně krajské organizace a poslankyně Hana Orgoníková domluvila s lidovci a především současným vicehejtmanem za ED-SNK Helmutem Dohnálkem. „Ten pán sociální demokraty podrazil v roce 2004, když porušil dohodu. Kde bere paní Orgoníková a pan Franc jistotu, že se totéž nestane i nyní v otázce poplatků a převodu nemocnice na neziskovou organizaci,“ ptá se dvojka kandidátky a čerstvý senátor Vladimír Dryml. Těsně před podpisem koaliční dohody do Hradce přijel i Paroubek, aby situaci zklidnil.

„ČSSD není v jednoduché situaci. Do vlády si může dovolit přizvat komunisty v Moravskoslezském kraji, kde jsou občané naladěni levicově, ale to už neplatí třeba o středočeském regionu,“ míní politolog Stanislav Balík.

Čtenáři Deníku si myslí, že klíčový je program, který budou krajské rady prosazovat. Až na druhém místě podle nich je, s kým ho budou uskutečňovat. V diskusi na www.denik.cz čtenář s přezdívkou Debatující Kar míní: „Spojení s KSČM je mi milejší než koalice s nevyzpytatelnými lidovci. Je nutno komunisty především přimět k plnění programu ČSSD a bude to v pořádku.“ A čtenářka Jana dodává: „Lidé chtějí levicové koalice, dali to najevo ve volbách. Nechtějí ODS.“

Dohodnuté koalice

Moravskoslezský kraj: ČSSD + KSČM
Vysočina: ČSSD (s tichou podporou KSČM)
Královéhradecký kraj: ČSSD + SNK-ED + Koalice pro kraj
Karlovarský kraj: ČSSD + KSČM + Doktoři
Pardubický kraj: ČSSD + Koalice pro kraj
V jednání

Jihočeský kraj: ČSSD jedná o koalici s ODS
Olomoucký kraj: ČSSD jedná s ODS a KDU-ČSL
Jihomoravský kraj: ČSSD jedná odděleně s KDU-ČSL, ODS a KSČM,
Zlínský kraj: ČSSD jedná s ODS, KDU-ČSL a Starosty
Ústecký kraj: ČSSD jedná s KSČM
Plzeňský kraj: ČSSD jedná s KSČM o tiché podpoře
Středočeský kraj: ČSSD jedná s KSČM o tiché podpoře
Liberecký kraj: ČSSD jedná se SOS a KSČM