Unikátní socha Jana Husa na jižní stráni zříceniny hradu Krakovec má připomínat nejen jeho odkaz, ale především jeho poslední chvíle strávené zde na Krakovci před osudovou cestou do Kostnice.

Socha Jana Husa je především unikátní v tom, že samotného českého reformátora církve a kněze nezobrazuje podle „ideálů“, které mají mnozí nás zažité a jinak se neumějí ani Husa předsatvit – tedy jako muže vyšší štíhlé postavy s plnovousem, vlasy. Historické prameny však o podobě Husa hovoří zcela opačně. Byl to muž menší oválnější postavy s dosti prořídlými vlasy.

„Socha je také zvláštní v tom, že Jana Husa nezobrazuje ve stoje se vzdviženýma rukama, jak je tomu v drtivé většině nejen u nás, ale i Evropě, ale jako sedícího rozvažujícího muže na stráni,“ prozradil před samostatným slavnostním odhalením sochy Marcel Chládek, náměstek středočeského hejtmana a také senátor.

Právě on spolu se sochařem Milanem Váchou slavnostně a za zvuku famfár unikátní zobrazení Jana Husa odhalil. Chládek se navíc netají cílem, s jakým se rozhodlo vedení kraje sochu zhotovit. „Socha by měla zvýšit také turistickou atraktivitu již tak krásného území Rakovnicka a zároveň by měla být připomínkou významné osobnosti české historie,“ informoval Chládek.

Nadšení neskrýval ani starosta Petr Jelínek. „Před jeden a půl rokem, kde se zrodila myšlenka umístit sochu k hradu. V tu chvíli to bylo ale naprosto úsměvné. Avšak díky pomoci úředníků a hlavně hejtmana kraje pana Davida Ratha a jeho náměstka Marcela Chládka se to povedlo. Nejen jim, ale i dalším úředníkům patří obrovské díky,“ řekl Jelínek.

Na soše pracoval i po jejím umístění

Původně se nechtěl do soutěže o zhotovení sochy Jana Husa ani přihlásit. Nakonec však dal na své kolegy, do soutěže se přihlásil a jeho nápad již nyní obdivují. Ještě nikdo totiž nevyobrazil Jana Husa tak, jak ve skutečnosti vydal a navíc vsedě.

Sochař Milan Vácha nyní sklízí ovace. Aby také ne. Jeho unikátní socha, která zdobí jižní svah u zříceniny hradu Krakovec, je ojedinělým ztvárněním Jana Husa, a to nejen v České republice, ale i v Evropě. Nápad na zobrazení Husa na Krakovci se zrodil až po návštěvě místa, kde měla být socha umístěna.

„Od doby, kdy jsem se do soutěže přihlásil, jsme s kolegy zamířili několikrát do Krakovce, kde jsme diskutovali, dělali náčrtky a návrhy,“ připomněl na úvod sochař Vácha a dodal: „Především jsme přemýšleli o tom, co zde Jan Hus dělal, jak zde trávil poslední dobu před odchodem do Kostnice, tedy především zde přemýšlel o sobě. Vlastně ani nevěděl, zda se vrátí.“

Váchova své unikátní dílo tvořil více sto dnů, samotný nápad zobrazit Husa vsedě a s upřeným pohledem do údolí se zrodil před devíti měsíci. Pro úplnost informací k soše dodejme, že je vysoká 180 centimetrů a váží okolo dvou tun.

Sochař Vácha však při svém projevu na své kolegy nezapomněl. Zdůraznil, že pracovali jako jeden tým. „Týmu kolegů, kteří mě řekli, ať se do soutěže přihlásím, děkuji za ohromnou podporu. Jsme tým, jsme spoluautoři,“ dodal Vácha.

Pro samotného umělce sobotní umístění na sochy na svah u zříceniny hradu neskončilo. Až do středečního dne tábořil v podhradí a přes den dílo dodělával, a to kvůli potřebnému dennímu světlu, které v ateliéru není.
Chládek: Stát by se měl starat o své památky

Zatímco mnoha lidem se socha Jana Husa na Krakovci líbí, někde se objevily spekulace, že místo do sochy se měly peníze investovat do opravy hradu.

Umístěním sochy Jana Husa na jižní svah hradu celá akce nekončí. Kvůli špatně dostupnému teré se totiž plánují další úpravy. Krakovečtí si navíc budou muset hlídat sochu sami, nejvíce asi starosta obce Petr Jelínek. Ten má usedlost přímo v domku pod sochou.

„Bydlím přímo tady pod sochou a já i moje tchyně ji budeme mít 24 hodin denně na očích,“ vyjádřil se již dříve pro ČTK starosta Jelínek.

V prvních dnech hlídala proti vandalům a nenechavcům sochu bezpečnostní agentura. Následně si budou muset sochu pohlídat sami obyvatelé.

„Nějakou ochranku sem do buducna neplánujeme. Spoléháme se především na místní obyvatele a také na to, že zničení sochy by bylo dehonestující pro celý náš národ,“ řekl náměstek středočeského hejtmana a senátor Marcel Chládek. Chládek také řekl, že v plánu je ještě vybudování kvalitních schodů, ale také odpočívadel. „Zkrátka aby turisté zde měli ten správný komfort,“ podotkl Chládek. Ten později i konkretizoval termín úpravy okolí sochy – mělo by se tak stát na podzim letošního roku.

Peníze na sochu na úkor opravy hradu?

Již jen několik dní stojí socha Husa u Krakovce a již se objevily i negativní ohlasy. Někteří poukazují především na špatný stav hradu a považují za nesmyslné plýtvat penězi na výstavbu sochy.

„Kdyby byla památka v majetku kraje, určitě bychom peníze investovali. Vprvé řadě je to ale věc státu a stát by se měl starat o své památky,“ sdělil Chládek s tím, že socha by měla v budoucnu přilákat do regionu více turistů, a to i ze zahraničí.

Celkové náklady na unikátní sochu se šplhají k sumě 1,5 milionu korun; necelý milion korun stála socha a okolo tří set tisíc je vyčleněno právě na nutnou úpravu terénu. Při výběru návrhu dal prostor zhotovitel, tedy Středočeský kraj, také na názor veřejnosti. V prostorách Rabasovy galerie v Rakovníku byly vystaveny návrhy a návštěvníci mohli dát hlas svému favoritovi.

„Dali jsme na názor jak odborné komise tak i široké veřejnosti. Nakonec jsme vybrali tento netradiční návrh pana Váchy a já bych mu chtěl poděkovat za odvahu. Při netradičních návrzích totiž sklízí umělci nejen ovace ale také i vlnu kritiky,“ dodal senátor Marcel Chládek.


Čtěte také: Umístění sochy dalo všem zabrat