Místo první vicemiss porotci udělili sedmnáctileté Rusce Eleně Korchaginové. Druhou vicemiss je sedmadvacetiletá Indonésanka Dian Inggrawati Soebangilová. Ocenění evropské miss neslyšících si z Prahy odvezla sedmnáctiletá Běloruska Natallia Rabavová.

Letošního 11. ročníku světové soutěže krásy neslyšících Miss Deaf World and Europe 2011 se zúčastnilo 38 dívek z celého světa, kromě účastnic z ČR, Slovenska a dalších evropských zemí například i slečny z USA, Brazílie, Nigérie, Zimbabwe, Mongolska, Indonésie či Seychel.

Klání neslyšících krásek se téměř neliší od klasické soutěže – nechybí módní přehlídka ve večerních šatech, promenáda v plavkách či volná disciplína. Samotnému finálovému večeru předcházelo 11 dní příprav, kdy dívky cvičily choreografii. Byl pro ně připraven i kulturní program.

O umístění účastnic rozhodla porota, v níž zasedla například televizní moderátorka Michaela Ochotská, její kolegyně Jana Adámková, Česká Miss 2010 Jitka Válková, zpěvačka Heidi Janků nebo hokejista Roman Červenka. Finálový večer moderovali Eva Decastelo Aichmajerová s Petrem Vojnarem.

Stejné schopnosti

Podle prezidenta soutěže Josefa Uhlíře mají dívky naprosto stejné schopnosti jako dívky slyšící, v mnoha případech předvádějí i lepší výkony. Soutěž jim také pomáhá uplatnit se v běžném životě.

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 63 dívek z celého světa. Pětadvacet dívek se však na mistrovství světa nedostalo kvůli chudobě nebo administrativním problémům.

Letenku do Prahy a zpět sice platí organizátoři soutěže, přesto další náklady na cestu byly pro některé zájemkyně příliš vysoké. „Některé dívky jsou tak chudé, že nemají na to, aby se dostaly na letiště, které je od místa jejich bydliště vzdálené třeba několik stovek kilometrů,“ vysvětlil už dříve Uhlíř. Dalším dívkám se nepodařilo získat české vízum. V obtížné situaci ale podle něj byly často i dívky, které měly na cestu pro doklady dost peněz – čeští úředníci v zahraničí totiž podle něj na jednání s neslyšícími lidmi obvykle nejsou připraveni.

Náklady na letošní ročník soutěže se podle Uhlíře vyšplhají na osm až devět milionů korun; prostředky organizátoři získávají od sponzorů. Celý tým ale pracuje zdarma, stejně tak účinkující i moderátoři. Výtěžek z dražby korunky pro vítězku věnují pořadatelé neslyšícím dětem.

Téměř všechny dosavadní ročníky soutěže krásy neslyšících se konaly rovněž v Top Hotelu Praha; výjimkou byla její premiéra na Mallorce a loňský ročník uspořádaný v Gruzii.