Poslanci zvolili Stanislava Křečka veřejným ochráncem práv minulou středu, kdy ve druhém kole porazil vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma. 

Slib měl původně složit do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), ten je ale na zahraniční cestě, proto jej zastoupil místopředseda. Původně se měl aktu účastnit první místopředseda Vojtěch Filip (KSČM), ten je však v nemocnici. Slib tedy nakonec přijal další místopředseda Tomio Okamura (SPD).

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
Šéf komunistů Filip prodělal infarkt. Jsem v pohodě, napsal

Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) nejprve přečetl slib, kterým se ombudsman zavázal funkci „vykonávat nezávisle a nestranně, v souladu s ústavou a ostatními zákony a že budu hájit neporušitelnost práv“. Stanislav Křeček poté slib stvrdil podáním ruky Okumurovi a podpisem.

Žádné dramatické změny

„První kroky budou, že se dostavím na úřad, převezmu jej, podívám se, co je třeba udělat, co jsou aktuální věci. Rozhodně první kroky nebudou znamenat žádné dramatické změny v úřadu. Je profesionálně řízen a bude tak řízen i nadále,“ uvedl pro Českou televizi Stanislav Křeček, byť zároveň poznamenal, že „některé změny jsou nezbytné“. 

Zástupkyní veřejného ochránce práv pak bude Monika Šimůnková. Ta v rozhovoru Deníku řekla, že doufá ve svěření části agendy do jejích pravomocí, jak velí tradice. "Mám pro něj dokonce návrh, aby mi svěřil lidskoprávní oblast," řekla.

"Slíbili jsme si, že si vyměníme názory na chod celé instituce. Osobně si nemyslím, že by institut ombudsmana měl být vracen zpět do doby před dvaceti lety, byť platí, že stížnosti občanů na postup veřejné správy stále tvoří podstatu jeho práce," reagovala na Křečkovy dřívější výroky, ve kterých tvrdil, že Romové se mají o svá práva starat sami a že ombudsman má hlavně pečovat o zájmy většiny.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde:

Nová zástupkyně ombudsmanky Anny Šabatové Monika Šimůnková
Zástupkyně ochránce práv Šimůnková: Úřad ombudsmana se nemá vracet o 20 let zpět

Zvolení Křečka ombudsmanem považuje většina české opozice za špatnou zprávu. "Na ombudsmana nebyl vybrán nejlepší kandidát, ale kandidát, který měl správnou stranickou knížku ČSSD. Škoda, že nerozhodovala kvalitativní kritéria, ale stranické tričko a koaliční dohoda," uvedl minulý týden na twitteru šéf lidovců Marian Jurečka. 

Ve stejném duchu reagoval tamtéž i lídr ODS Petr Fiala. "Volba Stanislava Křečka ombudsmanem je odrazenem aktualního rozložení sil ve Sněmovně. Nelíbí se mi to, ale je to výsledek svobodných voleb. Už na podzim bude možné udělat první krok ke změně poměrů v zemi. Neklesejme na mysli a bojujme. Pouze tak se zbavíme současné Babišovy chobotnice," napsal. 

Stanislav Křeček
Křeček nastupuje. Čí práva bude chránit?

Spokojenost s výsledkem volby naopak prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyslovil prezident Miloš Zeman. "Pan prezident blahopřeje Stanislavu Křečkovi ke zvolení do funkce ombudsmana a děkuje všem, kdo mu vyslovili podporu," uvedl Ovčáček. 

Úřad ombudsmana funguje v Česku od roku 2000, přičemž funkční období je zpravidla šestileté. Poslanci veřejného ochránce práv volí z kandidátů nominovaných Senátem a českým prezidentem. Ombudsmance Anně Šabatové skončilo šestileté funkční období v polovině února.