Česká strana se v ní ptá na to, za jakých podmínek nechají jihoafrické úřady Krejčíře ve věznici. ČTK to řekl velvyslanec Jaroslav Siro.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová uvedla, že česká strana žádá rovnou i o prodloužení vazby z 18 na 40 dnů. V této lhůtě má vypracovat žádost o Krejčířovo vydání. O vazbě by měl jihoafrický soud rozhodnout 2. května. Podle České televize jeho právník požádal o propuštění na kauci.

Krejčíře, který dosud pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, zadržela jihoafrická policie minulou sobotu na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Přiletěl tam z Madagaskaru pod falešným jménem Egbert Jules Savy z ostrova Madagaskar.

ČT již dříve uvedla, že případné vydání Krejčíře do Česka by se mohlo zkomplikovat, protože jihoafrická vláda pozastavila veškeré vydávání podezřelých osob. Krok jihoafrické vlády souvisel s případem amerických manželů, kteří bojovali proti svému vydání do USA.

Podle dnešních informací televize Nova již jihoafrický nejvyšší soud rozhodl o tom, že Američany do USA nevydá. Právník Krejčíře se domnívá, že na základě tohoto rozhodnutí jeho klient vydán nebude a naopak bude propuštěn z vazby. Policie a česká ambasáda však uvedly, že Krejčíř vydán bude, protože v jeho případě jde o jinou mezinárodní smlouvu, uvedla Nova.

Krejčíř, který má seychelské občanství, předloni zmizel policistům při domovní prohlídce v luxusní černošické vile jeho manželky. Soud na něj pak vydal mezinárodní zatykač. Jeho manželka Kateřina, která je v Česku stíhána za podílnictví, pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy.